Sony, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını aynı anda kullanan bir kontrol cihazı patentledi

Sony, PlayStation 5’in yeni nesil DualSense kontrol cihazıyla oyun deneyimine seviye atlattı. Sony Interactive Entertainment, hem Bluetooth hem de Wi-Fi bağlantısını kullanabilen bir kontrol cihazı patentledi. Patent başvurusu ilk olarak 2019 yılında yapılmış olmasına rağmen, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Patent, kontrol cihazı için tasarlanan yeni teknolojinin konsola veya bir web sunucusu gibi bir alıcı-vericiye ulaşan giriş sinyaline öncelik verebileceğini ve böylece gecikmeyi azaltacağını ortaya koyuyor. Sony, oyuncuların böyle bir özelliği oyun içi performans için giderek daha fazla talep ettiğini savunuyor.

Sony’nin yeni teknolojisi, iki bağlantı yöntemini yarıştıracak

Basitçe anlatmak gerekirse oyuncunun komutu hem Bluetooth hem de Wi-Fi bağlantısını aynı anda kullanacak. Hangi sinyal ilk ulaşırsa komutu o uygulayacak. Bluetooth doğrudan bir bağlantı iken, Wi-Fi sinyallerinin bir yönlendiriciden (router) geçmesi gerekiyor. Bu da giriş sinyalinin daha az verimle yavaş bir şekilde iletilmesine neden oluyor. Dolayısıyla kontrol cihazında Wi-Fi Direct gibi bir doğrudan bağlantı teknolojisinin kullanılması daha isabetli olabilir.

Sony’nin patenti Dualsense kontrol cihazının yeni modeline işaret ediyor olabilir. Diğer yandan patentlerin her zaman gerçekleşeceği söylenemez. Yeni bağlantı çözümü, sadece Sony’nin cepte tutmak istediği uzun vadeli bir teknoloji olabilir. Şu anda DualSense, konsol ve PC’ye bağlanabilmek için Bluetooth kullanıyor. Belki de konsol devi DualSense v2 üzerinde çalışmalara çoktan başlamış olabilir.

Günümüzde oyuncular, kullandıkları donanımlarda gecikmenin düşük olmasına önem veriyor. Sony, oyuncuların taleplerine kulak vererek, oyunlardaki tepki süresini artırmayı hedefliyor olabilir. Patenti incelemek isterseniz, USPTO’nun resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz. Sizce patent oyuncuların isteklerine yanıt veriyor mu? Kontrol cihazlarında gecikmeden şikayetçi misiniz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

yorum Yap