Sonic the Hedgehog, 30. yıl dönümünü yeni oyunlarla kutlayacak

SEGA’nın ikonik mavi kirpisi Sonic, önümüzdeki yıl 30. yıl dönümünü kutlayacak. Bu yılın başlarında vizyona giren Sonic the Hedgehog filminin ardından, devam filmi için çalışmalar başladı. Diğer yandan 2021’de sevilen kahraman için yeni oyunlar da gelecek.

Perakendeciler için hazırlanmış yeni bir ürün kılavuzu, karakterin 30. yaşını kutlamak için yeni oyunların, dijital içeriklerin, etkinliklerin ve daha fazlasının yolda olduğunu gösteriyor. Yani Sonic’in oyunlar da dahil olmak üzere birçok farklı projede rol alacağı belirtiliyor. SEGA, 2017’de hem Sonic Mania‘yı hem de Sonic Forces‘ı çıkarmıştı. Aynı yıl içinde birden fazla oyun yayınlamakta yine zorlanmayacaktır.

Sonic the Hedgehog

Kılavuzda Sonic’in geçmişten günümüze uzanan çarpıcı istatistikleri de yer aldı. SEGA, Sonic serisinden bugüne kadar 6 milyar dolar gelir elde etti ve toplamda 920 milyon oyun sattı. Sonic the Hedgehog filmi de 300 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek gişede başarılı bir performans sergiledi. Sevilen kahraman, 2021’de yeni projelerle geri dönecek.

Sonic the Hedgehog, ilk olarak 1991 yılında Sega’nın oyun konsoluna geldi. Karakterin Dr. Robotnik ile mücadelesi yıllar boyunca devam etti ve bu yıl vizyona giren filmde de karşımıza çıktı. Mavi kirpi şu sıralar şöhretinin zirvesinde ve gelecekte daha fazla projeyle geniş kitlelere ulaşacak. Kahramana nostalji demek zor çünkü her yıl yeni oyunlarla karşımıza çıkıyor. Ayrıca zaman zaman film ve dizi projeleriyle de sevenleriyle buluşuyor.

Burada “oyunlar” kelimesinin çoğul olması en önemli noktalardan biri. SEGA’nın duyuracak birden fazla projesi olacak gibi görünüyor. Şirket kahramanın 2001’deki 10. yıl dönümü için Sonic Adventure 2‘yi piyasaya sürmüştü. 2011’deki 20. yıl dönümünde ise Sonic Generations’ı çıkarmıştı. İlerleyen zamanlarda Sonic the Hedgehog 2 filminin yanı sıra ana seriye yeni bir oyun veya Sonic Mania’nın devam oyununu görebiliriz.