Silent Hill serisinin yaratıcısı, Sony’den ayrılarak kendi kurduğu stüdyoya geçti

Silent Hill, Siren ve Gravity Rush gibi oyunların arkasındaki kilit isim Keiichiro Toyama, kendi tarzında oyunlar üretmeye devam etmek için Sony’den ayrıldığını açıkladı. Tecrübeli oyun yönetmeni ve tasarımcısı, 20 yılı aşkın süredir PlayStation çatısı altında çalıştı ve artık kendi stüdyosunda çalışmalarını sürdürecek.

Keiichiro Toyama, kurucusu olduğu Bokeh Game Studio‘nun YouTube’da yayınladığı bir videoda oyunların son birkaç yılda her zamankinden daha büyük bir iş kolu haline geldiğini söyledi. Sony gibi büyük şirketler mümkün olan en geniş kitleye ulaşmayı hedeflese de Toyama, oyuncularda iz bırakan sıra dışı konseptlere sahip oyunlar yapmaya odaklanmayı tercih ediyor.

Keiichiro Toyama, yıllara meydan okuyan oyunlar yapmak istiyor

Silent Hill

Keiichiro Toyama videoda, “Oyunlarım kendi kitlesini bir şekilde seçiyor. Hayranların yayınlandıktan on, yirmi yıl sonra bile keyif alabilecekleri oyunlar yapmayı arzuluyorum. Bunu doğru koşullarda yapmaya devam etmek istediğim için kendi stüdyomun olması gerektiğini düşündüm.” ifadelerine yer veriyor. Çizgi romanlardan ve karanlık, ölüm temalarından ilham alan yönetmen, üzerinde çalıştığı bir sonraki korku oyununun son derece karanlık olacağını ve oyuncuların coşkulu bir deneyim hissetmelerini istediğini söyledi.

Bokeh Game Studios’un yeni projesini gizli tutan usta isim, oyunlarının öne çıkan önemki bir özelliğinin konum olduğunu belirtti. Ona göre ortam, oyunun hangi şehir veya köyde geçtiği, karakterlerin oraya nasıl vardığı ve duygusal durumlarının nasıl olduğu kilit noktalar. Toyama, “Oyunlara böyle yaklaşıyorum. Bu sefer de konumlardan ilham alarak başladım. Haritalarda dolaşıyorum, ortamı oluşturmak için çeşitli yöntemler deniyorum.” dedi.

Son olarak Toyama, merakla beklenen yeni korku oyununda oyuncuların duygusal durumlarıyla oynayacağını ve karmaşık olaylara sürükleyeceğini ima etti. Daha önce Silent Hill serisi için yeni bir oyun üzerinde çalışan Hideo Kojima da aynı şekilde Konami’den ayrılmış ve Kojima Productions’ın başına geçmişti.