Shadwen’ın geliştiricisi, oyunun neden PS5 ile uyumlu olmadığını açıkladı

Sony artık PlayStation 5’in geriye dönük uyumluluğu hakkında ayrıntıları açıklamaya başladı. PS5, PlayStation 4 oyunlarının büyük çoğunluğunu çalıştırabilecek ancak bazı istisnalar var. Shadwen, yeni nesil konsolda oynanamayacak 10 oyundan biri olarak açıklanmıştı. Geliştirici Frozenbyte, oyunun neden uyumluluk sorunu yaşadığına açıklık getirdi.

Frozenbyte’ın 2016 yılında geliştirdiği gizlilik ve aksiyon oyunu Shadwen, PlayStation 5’te çalışmayacak oyunlar arasında yer alıyor. Geliştiriciye göre bunun sebebi, yükleme ekranıyla ilgili bir donma sorunu. Ayrıca Frozenbyte’ın sorunu çözmek ve oyunu Sony’nin yeni nesil donanımında işlevsel hale getirmek gibi bir planı yok.

Shadwen’ın oyun motoru PS5 için eski

Shadwen, PS5

Frozenbyte yaptığı açıklamada, “Tüm Trine oyunları ve Nine Parchments dahil olmak üzere PS5’te oynanabilen birçok PS4 oyunumuz var. Ancak Shadwen, bazı nedenlerden dolayı yükleme ekranında donuyor. Bu sorun daha yeni oyunlarımızdan birinde olsaydı, muhtemelen sebebini çabucak çözerdik. Maalesef Shadwen motorumuzun daha eski bir sürümünü kullanıyor ve sorunsuz bir şekilde çalışmıyor.” ifadelerini kullandı.

PS5 ile uyumlu çalışmayan bir diğer oyun olan DWVR, geliştirilen bir yama sayesinde yeni nesile geçebilir. DWVR’ın geliştiricilerinden biri, oyunun PS5’te çalışmasını sağlayacak bir yama hazırladığını açıkladı. Geliştirici, yamayı PS5’in lansmanına hazırlamayı umuyor. Eğer planları tutarsa, belki de diğer uyumsuz PS4 oyunları geriye dönük uyumlulukla oynanabilir. Şimdilik bir şey söylemek zor.

PlayStation 5 ilk olarak 12 Kasım’da ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürülecek. Ardından 19 Kasım’da Avrupa, Orta Doğu, Güney Amerika, Asya ve Güney Afrika’da satışa sunulacak.