Rockstar Games, GTA 6 için geliştirildiği düşünülen yeni bir NPC sistemi patentledi

GTA 6, uzun süredir söylentilere konu oluyor ve oyunun geliştirme aşamasında olduğuna işaret eden yeni bulgular ortaya çıktı. Rockstar Games ana şirketi Take-Two Interactive, taşıtları ve karakter davranışlarını içeren yeni bir NPC (oyuncu olmayan karakter) sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Take-Two tarafından USPTO (Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi) üzerinden Nisan 2019’da kaydedilen patent, geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınlandı. Kısa süre önce Reddit kullanıcıları tarafından keşfedilen “Bir Oyun Ortamında Sanal Navigasyon İçin Sistem ve Metot” başlıklı patentte tanımlanan yeni NPC teknolojisi, Rockstar’ın yapay zeka programcısı Simon Parr ve teknoloji direktörü David Hynd tarafından geliştirildi.

Yeni sistem, işlemci ve bellek bant genişliği sınırları nedeniyle oyuncuların beklediği NPC davranışlarını üretemeyen, geleneksel sistemlere karşı geliştirildi. Yani donanım ve yazılım yetersizlikleri ile kısıtlanmayan, gerçekçi bir sanal dünya yaratmak için tasarlandı. Yeni teknoloji özellikle trafik davranışıyla ilgili ve tekneler, arabalar ve sürücüler hakkında ayrıntılar içeriyor. Ana hatlarıyla belirtilen sistem, daha gerçekçi ve kapsamlı bir trafik simülasyonu ile sonuçlanıyor.

Rockstar, yeni NPC sistemini GTA 6’da kullanabilir

GTA 6

Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, sistemin her NPC’nin yol ayrımlarından geçerken kendine özgü özellikler sergilemesi. Bu özellikler arasında karakterlerin; ivmelenmeyi, fren mesafelerini, yüksek hızları ve viraj hızlarını algılaması bulunuyor. NPC’ler ve yapay zeka sistemleri, bir oyun dünyasının yollarında daha gerçekçi sürücüler oluşturmak için bu özellikleri kullanabilecek. Özellikle yaşayan bir dünyaya sahip olması beklenen GTA 6 için önemli bir yenilik olabilir.

Patentteki bir diğer önemli noka ise, teknolojinin çok oyunculu bir oyun ağ topluluğundaki nesnelerin sanal navigasyonu ve yönetimi için olduğunun belirtilmesi. Sistem, çok oyunculu bir oyun için tasarlanmışsa, GTA 6 çevrimiçi modla birlikte gelebilir. Yani GTA Online’da uygulanmak üzere oluşturulmuş olabilir. Ek olarak, sistemin oyun konsolları ile iletişim kuran bir bulut ağı üzerinden çalıştığı açıklanıyor. Sistem GTA 6 içinse ve çok oyunculu modu kapsamıyorsa, oyunun NPC davranışları için sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duyması da mümkün.

GTA 6, patent tanımında açık bir şekilde yer almıyor. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan sızıntılar, oyununun şu anda Rockstar tarafından geliştirilmekte olduğuna işaret ediyor. Yeni NPC sistemi, GTA serisinin bir sonraki oyununda veya yeni nesil GTA Online deneyiminde kullanılabilir.