Red Dead Online incelemesi

Red Dead Online şu anda beta aşamasında ve Red Dead Redemption 2 tek oyunculu bileşenlerinden çok da farklı olmayan bir deneyim. Ancak PvP çok oyunculu özellikler oyunu tümüyle kaosa taşıyor. Rockstar beta öncesinde karşılaşılabilecek hatalara karşı oyuncuları uyarsa bile Red Dead Online güvenilir olacağını kanıtlayacak gibi görünüyor. Vahşi Batı’ya dönüp yeni karakter oluşturmak heyecan vericiydi.

Rockstar’ın genişlemekte olan paylaşımlı dünyasında Red Dead Redemption 2 hikayesinden bazı deneyimlere denk gelebilirsiniz. İyi yapılmış ara sahnelerle geleneksel görevler alabilir, arkadaşlarınızla ortak yapabilirsiniz. Yabancıları takip edebilir çetenizle küçük ölçekli savaşlar geçirebilirsiniz. Bir barda tanımadığınız bir oyuncuyla biralarınızı yudumlayabilir, başka bir oyuncunun atının arkasında kementlenmiş şekilde çekilebilirsiniz.

Red Dead Online’ın vahşi dünyasında diğer oyuncularla iletişim kurmaya çalışırsanız, nezaketle de karşılaşılabilirsiniz, gizlice takip edilip sırtınızdan da vurulabilirsiniz. Yani kısaca oyuncular zor bir dünyaya adım atacaklar.

Red Dead Online beta

Red Dead Online ile haritaya tam erişim

Red Dead Online tek oyunculu Red Dead Redemption 2 ile aynı dünyaya açılan çevrimiçi bir pencere. Red Dead Redemption 2 hikayesinde harita bazı kısımlarına erişilemiyor, ancak Red Dead Online’da durum böyle değil ve haritanın köşesini ziyaret edebilirsiniz.

GTA Online’da olduğu gibi, Arthur Morgan’ın destanı en az bir karakterin varlığına dayanan ana hikayenin hemen öncesinde geçiyor gibi görünüyor, ancak kronolojiye takılmak muhtemelen pek birşey kazandırmayacak. Sadece çevrimiçi deneyime dalın ve tadını çıkarın.

Red Dead Online’ın giriş kısmı sıfırdan, erkek veya kadın karakter oluşturmamızı sağlıyor. GTA Online’ın karakter özelleştirme kısmından pek farklı değil, ancak bu aşamada yalnızca tek bir karakter oluşturulup kaydedilebiliyor. Burada adeta her an küfür etmeye hazır yüzler arasından bir karakter yaratmak için pek çok seçenek var. Karakterinizin yüzünü, ten rengini, yaşını, vücut yapısını, gözlerini ve kaşlarını, burnunu, ağzını ve dudaklarını, çene yapısını ayarlayabilirsiniz.

Red Dead Online karakter özelleştirme

Ardından gelen giriş bölümü, Red Dead Online’ın hikayesinin temellerini belirleyen ya da en azından başlangıç hikayesi olan ara sahne ve görevler dizisi. Temel olarak, karakteriniz işlemediği bir cinayetten ötürü asılmak üzere hüküm giyiyor ve kişisel sebeplerinden ötürü iki karakter sizi kurtarıyor.

Giriş çok uzun sürmüyor kısa zaman içinde açık dünyada özgürce hareket edebiliyorsunuz. Bu noktada hikaye görevlerine, oyun içi yabancılarla aktivitelere devam edebilir (bazıları Red Dead Redemption 2 ve önceki oyundan tanıdık, bazıları ise yeni karakterler), çete sığınaklarına saldırabilir ve açık dünyada dolaşabilirsiniz.

Red Dead Redemption 2’den bir parça

Red Dead Online, tek oyunculu modda olduğu gibi aynı tarzda silahlı çatışmalara, mücadelelere ve mekaniklere sahip. Yine de bazı önemli farklılıklar var. GTA Online’da olduğu gibi, Red Dead Online’daki karakterlerimiz konuşmuyor. Diyaloglar bu eksikliği dolduruyor ve düzenli, tek yönlü konuşmalar yer alıyor. Ancak GTA Online‘da tamamen tatmin edici bir şekilde çalışan bu yaklaşım, Red Dead Redemption 2’nin konuşkan karakteri Arthur Morgan’ın ardından Red Dead Online dünyasına pek uyumlu görünmüyor. Arthur gibi oyuncu olmayan karakterlerle sohbet edemez ya da selam veremiyorsunuz. Duygular olsa bile çok coşkulu ve abartılılar. Arthur’un standardının altında kalıyorlar.

Red Dead Online bazı özelliklerden mahrum. Örneğin bir salonda yemek ve banyo yapmak, vahşi bir atı ehlileştirmek gibi. Ayrıca poker ve diğer masa oyunları da yok. Dünyayı dolaşırken etrafınızdaki rastgele olaylar olmadan boşluk hissettiriyor. Ancak oyunda yine de daha küçük çapta bir yaban hayatı var.

Red Dead Online beta

Şu anda sadece 6 hikaye görevi var ve kesinlikle yeni başlıyor. Birçok görevin tek oyunculu moddan Red Dead Online’a gelmesi bekleniyordu, çünkü Red Dead Online geleneksel tek oyunculu deneyimi en iyi şekilde yansıttığı zaman, arkadaşlarla çıkılan bu yolculuk çok daha eğlenceli olacak.

Red Dead Online’ın PvP çok oyunculu modları oyunda kesinlikle acımasız. Çok oyunculu deathmatch tarzı oyunlar harita üzerinde gösteriliyor, ancak duraklama menüsü üzerinden seçim yapmak çok daha kolay. Küçük (en fazla 16 oyuncuya kadar) ve büyük oyunlar (32 oyuncuya kadar) iki farklı oyun listesine ayrılıyor, ancak maç türleri aynı. Most Wanted aralarında ilginci gibi görünüyor. Öldürdüğünüz oyuncu kadar değeriniz yükseldikçe ve diğer insanlar sizi öldürerek daha fazla puan alıyorlar. Yani En Çok Arananı öldürerek birden geriden gelmek mümkün.

Red Dead Online’ın mini battle royale modu Make It Count‘ta biraz daha başarılıydım. Oynadığım maçlarda, katılımcılar ya bir yay ya da fırlatma bıçağı atıyorlardı ve isabet anında öldürüyordu. Yeşilliklerle dolu haritalarda, oyuncuların orada olduğunuzu bilmeden geçmesi mümkün, ancak yakındaki bir oyuncuyu göstermek için görsel ve titreşimli ipuçları var. Kesinlikle her biri için biraz farklı kurallara sahip, hızlı, tempolu ve çılgın katliamlar olan modlar yer alıyor.

Red Dead Online

Genel olarak kooperatif çok oyunculu kısmı tercih etmek daha keyifli. Red Dead Online’ın serbest dolaşım ve hikaye / yabancı görevleri ile dolu. Deathmatch ödemeleri belki sadece bir saat, belki bir gece boyunca oynayan oyuncular için biraz yetersiz görünüyor. Yani oyundaki ekonomi, genel olarak bir yeniden düzenlenme sürecine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Çevrimiçi modun yıllarca sürecek bir deneyim olarak düşünülmesi güzel, ancak daha karlı görevler olabilirdi. Zira malzeme masrafları çok da iç açıcı görünmüyor.

Mesela bir kutu kraker altın yüzükten 4 kat daha pahalı! Atın iyi beslenmesi için de gereken para bile göze batmaya başlıyor. Bu durumda avlanmak iyi bir seçenek olarak önümüzde duruyor.

Red Dead Online genel olarak gelecek vadediyor

Red Dead Online beta uzun ömürlü bir çok oyunculu deneyim için umut verici bir temel. Kooperatif oyun en çok dikkat çeken yönü. Henüz daha fazla şey söylemek için erken ve bazı eksik unsurlar var. Özellikle de ekonomide… Yine de Rockstar oyunun uzun bir beta sürecinde kalabileceğini açıkladı ve bu uzun yolda sorunlar bertaraf edilebilir.

Daha fazlası için Red Dead Redemption 2 incelememize göz atabilirsiniz.

yorum Yap