PlayStation Now yeni nesilde önemli rol oynayacak

Sony’nin oyun akış hizmeti PlayStation Now şu anda yaklaşık 700.000 aboneye sahip, ancak oyun dünyasında beklenen etkiyi yaratamadı. Bulut oyun ve akış hizmetlerinin sıkça konuşulduğu günümüzde Sony de dahil birçok yeni nesile hazırlık yapıyor. PlayStation başkanı Jim Ryan, Financial Times ile yapılan röportajda, PS Now’ın bu yıl, PS5 ve daha ötesinde PlayStation’ın geleceğinin büyük bir parçası olacağını açıkladı.

“Diğer eğlence türlerindeki eğilimin; kitlelerin içeriğe akış hizmetiyle erişmeyi benimsediği yönünde olduğunu gördük. Muhtemel, çok muhtemel gözüküyor ve oyun dünyasının trendi izlemesi bekleniyor.”

Ryan, Sony’nin PlayStation Now ile sağladığı hizmete giderek güven duyduğunu belirtti: “PlayStation Now hizmetiyle kendimize gittikçe daha fazla güveniyoruz ve bu yıl ve gelecek yıllarda üzerinde daha sıkı çalışmaya başlayacağız.”

Sony akış hizmetini 5 yıl önce başlattı ve o zamandan beri PlayStation Now üzerine çok odaklanmadı. Ama muhtemelen bu durum artık değişecek ve sektörün yönelimi hizmeti ön plana çıkaracak. Aslında hizmeti çekici kılan özelliklerden biri de PS3 ve PS2 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluk eksiğini kapatması. Diğer yandan yeni oyunlar konusunda büyük eksiği var ve Xbox Game Pass ile rekabet etmek istiyorsa yeni birinci parti PS4 ve PS5 oyunlarını yayınlandıkları gün sunmalı.

Yine de PlayStation Now başladığı günden bu yana çok yol katetti. Örneğin artık aboneler internet üzerinden akışla oynamak yerine oyunları indirebiliyorlar. Böylece internet kaynaklı gecikmeler ve diğer sorunlar ortadan kalkıyor. Hizmetin kütüphanesinde 750’den fazla oyun var ve her ay yeni oyunlarla genişlemeye devam ediyor.

PlayStation Now hizmeti ne yazık ki ülkemizde kullanılamıyor. Gittikçe daha fazla ülkeye yayılıyor ve şu anda; Almanya, Amerika, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz’de sunuluyor. PS Now hakkında detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.