PSN kullanıcılarına gelen bir mesaj PS4'ü çökertiyor!

PSN kullanıcılarına gelen bir mesaj PS4'ü çökertiyor!
Bazı PS4 kullanıcıları, diğer kullanıcılara konsollarında mesajlarını gizli olarak ayarlamalarını tavsiye ediyor. Reddit ve ResetEra'daki kullanıcılar, PSN üzerinde tanımadıkları bir hesaptan mesaj almalarıyla gelen bildirimin,...

Bazı PS4 kullanıcıları, diğer kullanıcılara konsollarında mesajlarını gizli olarak ayarlamalarını tavsiye ediyor. Reddit ve ResetEra'daki kullanıcılar, PSN üzerinde tanımadıkları bir hesaptan mesaj almalarıyla gelen bildirimin, konsollarını fabrika ayarlarına sıfırlayana kadar dondurduğunu ve hafif kitlenmeler yaşattığını belirtti.

Bu konu ilk kez geçen hafta Reddit kullanıcısı Pindabaas tarafından bildirildi, ancak topluluk onu ciddiye almadı. Açıklamasına göre kullanıcının konsoluna cihazı donduran "iki sembolü" içeren bir mesaj geldi ve hesabına giriş yapmaya çalıştığı her defasında bir CE-36329-3 hatası aldı. Ancak diğer hesaplarına normal şekilde giriş yapabiliyordu.

Dün Reddit'te en az 3 kullanıcı daha aynı sorunu rapor etti, biri mesajın ekran görüntüsünü sunarak, raporları almak için çeşitli forumlara ve Sony'ye (şirket henüz cevap vermedi) başvurdu.

PSN mesajı

PSN'de metin tabanlı bir hata olduğu düşünülüyor

ResetEra üzerinde birçok kullanıcı, bu durumun iPhone kullanıcılarının geçmişte deneyimledikleri bir sorun olduğuna dikkat çekti. PSN'de yaşanan bu problemin metin tabanlı bir hata olduğu düşünülüyor. Redditor BorgDrone durumu açıklıyor:

Özellikle C, C++ veya güvenli olmayan başka bir dilde kod yazıyorsanız, metin işlemeyi gerçekleştirebileceğiniz her türlü ilginç yol vardır. 

Örneğin, mesajların en fazla 140 karakterden oluşan bir boyuta sahip olduklarını ve bunlar için sabit bir boyutta 140 baytlık bir bellek ayırdığını varsayalım (onların yapıp yapmadıklarını bilmiyorum, bu özelliği kullanmıyorum, ancak örnek için yaptıklarını düşünelim). İnsanlar sadece düz mesajlar gönderiyorlarsa sorun yok. Ancak, insanlar birden çok bayt kullanarak kodlanmış emoji gibi başka karakterler girebildiklerinde, yalnızca 140 karakter olsa bile, arabellek için 140 bayt anlamına gelmeyen çok büyük bir ileti alırsınız. Basit bir metin için yapılır, böylece test sırasında bir grup unicode metnini gönderene kadar farketmezsiniz ve bum.

Şimdiye kadar, tüm kurbanlar Rocket League ve Rainbow Six Siege gibi oyunlarda dereceli çok oyunculu maçların ortasında rastgele hesaplarla hedeflenmiş gibi görünüyor.

Okuyucularımızın mesaj gizlilik ayarlarını bir sonraki duyuruya kadar ayarlamasını öneririz. Böyle bir mesajı almayı sonlandırmak için en basit çözüm, telefonunuza PlayStation Messages uygulamasını indirmek, konsolu yeniden başlatmadan ve giriş yapmayı denemeden önce mesajı silmek.

Bir diğer çözüm ise daha güveli ve etkili. [Ayarlar] > [Hesap Yönetimi] > [Gizlilik Ayarları]> [Hesap Bilgileri] yolunu izleyerek mesajlaşma sekmesine girdikten sonra mesaj alınabilecek kişiler kısmını hiç kimse yaparak cihazınızı koruyabilirsiniz.