PS5 ve Xbox Series X’in gelişiyle internet kullanımı önemli ölçüde arttı

Salgın sürecinde oyunlara ve konsollara olan talep büyük ölçüde arttı. Diğer yandan yeni konsollar piyasaya sürüldü ve son dönemde oyunların boyutları önemli ölçüde arttı. PS5 ve Xbox Series X/S konsollarının gelişiyle birlikte yapılan oyun indirmeleri ve güncellemeler, internet trafiğinde büyük bir artışa neden oldu. Veri akışındaki artışla birlikte İngiltere’de internet kullanımında rekor kırıldı.

BBC geçen hafta, BT, Virgin Media, Sky, TalkTalk, Vodafone, City Fiber ve Zen Internet gibi internet servis sağlayıcılarının (ISS) Xbox Series X/S’in piyasaya sürüldüğü 10 Kasım Salı günü veri talebinde büyük bir artış gördüğünü bildirdi. Oyuncular, yeni konsolu alıp oyunları indirmeye başladıkça internet veri kullanımı rekor sayılara ulaştı.

BT’nin verilerine göre kullanıcılar, saniyede 18 terabit indirmeye ulaştı. Virgin Media, bir önceki aya göre %30 artış kaydetti. Zen, talebin bir önceki rekora göre %11.6 daha yüksek olduğunu belirtti. Diğer sağlayıcılar da özellikle yeni oyun ve güncellemelerin indirilmeye başlamasıyla birlikte Salı ve Çarşamba günleri için benzer artışlar bildirdi. İngiltere’deki ISS’ler PS5 lansmanının da veri kullanımında büyük etki yaratacağını öne sürdü.

Yeni oyunlar ve güncellemeler de veri kullanımını önemli ölçüde artırdı

Call of Duty: Black Ops Cold War

BBC, 10 Kasım Salı günü Xbox Series X/S’in gelişine ek olarak veri kullanımını etkileyebilecek diğer etkenleri açıkladı:

  • Call of Duty Modern Warfare / Warzone güncellemesi (yaklaşık 65 GB)
  • Call of Duty Black Ops Cold War önyüklemesi (yaklaşık 130 GB)
  • Destiny 2 Beyond Light (yaklaşık 65 GB)
  • Assassin’s Creed Valhalla (yaklaşık 60 GB, 8 GB ilk gün güncellemesi)

İnternet sağlayıcıları tarafından bildirilen önceki veri artışlarının çoğu, yeni Call of Duty sezonlarının başlamasıyla yaşanıyordu. Yeni Sezon güncellemeleri ve Call of Duty Warzone oynayan 80 milyondan fazla oyuncu göz önüne alındığında, serinin sezonluk güncellemelerinin internet veri kullanımı üzerinde etkisi olması normal.

ABD’de de çoğu oyuncu yeni nesil konsollarla veri sınırlarına yaklaştıklarını veya aştıklarını bildiriyorlar. COVID-19 nedeniyle insanlar evde vakit geçirmeye ve evden çalışmaya başladı. Etkinliklerin de çevrimiçi olarak yapılmasıyla birlikte yöneldikçe internet kullanımında önemli derecede artış oldu. Dijital oyunlar ve oyunlara yapılan güncellemelerin sıklığı da arttı. PS5 konsolunun küresel lansmanıyla birlikte internet kullanımında daha yüksek rekorlar görebiliriz.

PlayStation 5 bugün Türkiye de dahil olmak üzere tüm bölgelerde piyasaya sürüldü. Yeni nesil konsolun disk sürücülü modeli, ülkemizde 8.299 TL‘den satışa sunuldu. Digital Edition modeli önümüzdeki yıl daha uygun fiyatla gelecek. PS5 için gelen tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.

yorum Yap