PS5 Uzaktan Oynatma uygulaması PS4’e geliyor

Sony, sürpriz bir hamleyle PS5 Uzaktan Oynatma uygulamasını PS4 için sunmaya başladı. Uygulama şu anda tüm kullancılara gelmedi ancak muhtemelen yeni nesil konsolun piyasaya sürülmesiyle birlikte yaygınlaşacaktır. PS5 Remote Play uygulaması oyuncuların PS5 içeriklerine PS4 üzerinden uzaktan erişebilmelerini sağlayacak.

PS5 Uzaktan Oynatma uygulaması bugün itibarıyla bazı kullanıcıların ana ekranına geldi. Ancak PS5 inceleme cihazıyla yapılan testlerde henüz çalışmadığı bildirildi. Uygulamanın ne zaman işlevsel hale geleceği belirsizliğini koruyor. Sony de özelliği PlayStation Blog’daki bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümünde onayladı.

Uzaktan oynatma uygulaması ile PS5 içeriklerine PS4’ten erişilebilecek

PS5 uzaktan oynatma uygulaması

Sony, PS Blog gönderisinde, “Oyuncular, PS5’lerine PS4 ile aynı şekilde Uzaktan Oynatma aracılığıyla bir bilgisayardan veya mobil cihazlardan erişebilecekler. PS5’inize bir PS4 konsolundan veya Uzaktan Oynatma aracılığıyla başka bir PS5’ten de erişebileceksiniz.” açıklamasını yaptı. PS4’e gelen uygulama, PlayStation’ın standart Uzaktan Oynatma uygulamasında olduğu gibi, kullanıcıların bir PS5’e uzaktan bağlanmasına ve internet üzerinden kontrol etmesine olanak tanıyacak.

Uygulama, PlayStation kullanıcılarının yeni nesil içerikleri PS4 üzerinden ayrı bir odada veya konumda oynayabilmesini sağlayacak. PS4 konsolunu bağlamak için PS5’in sistem menüsünden Uzaktan Oynatma özelliğini etkinleştirmeniz, ardından Wi-Fi aracılığıyla otomatik olarak veya standart uzaktan erişim mantığıyla kod girerek bağlanmanız gerekecek. Ayrıca kullanıcılar muhtemelen DualShock 4 kontrol cihazı kullanarak PlayStation 5 oyunlarını oynayabilecek.

PS5’in DualSense kontrol cihazı PS4’te çalışmıyor. Ancak Sony, DualShock 4’ün PS5’te geriye dönük uyumlulukla çalışan PlayStation 4 oyunlarında çalışacağını söyledi. Resmi lisanslı direksiyon setleri, arcade kontrol cihazları ve uçuş setleri gibi çevre birim cihazları da PlayStation 5 oyunlarında çalışacak. Ayrıca Platinum ve Gold Kablosuz Kulaklıkların yanı sıra USB bağlantı noktası veya ses jakı üzerinden bağlanan üçüncü parti kulaklıklar, PS Move Hareket Kontrol Cihazları ve PlayStation VR Hedef Kontrol Cihazları da PS5’te kullanılabilecek.

Geçtiğimiz ay Sony, mevcut PS4 Remote Play uygulamasını mobil cihazlarda, PC ve Mac’te yeniledi. Uygulamanın adı PS Remote Play olarak değiştirildi ve PS5’e bağlanma seçeneği eklendi. PS5 Remote Play uygulaması PS4’ünüze geldi mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.