PS5 satışları İngiltere’de Xbox Series X ve Switch’i geçti

Sony, PlayStation 5’e olan talebi karşılamakta zorlanıyor ancak yeni nesil konsol satış rakamlarıyla birçok bölgede zirvede yer alıyor. Games Industry’nin raporuna göre PS5 satışları İngiltere’de Xbox Series X ve Nintendo Switch’i geçmeyi başardı.

İngiltere’de 1-28 Kasım tarihleri arasında toplam 900.000 konsol satıldı. PS5 pastadan en çok pay alan konsol oldu. Nintendo Switch, PS5’in gelişiyle birlikte son iki yılda sadece üçüncü kez ikinci sıraya yerleşti. Kasım 2020, konsol satışlarından elde edilen gelir açısından PlayStation 4 ve Xbox One’ın piyasaya sürüldüğü Kasım 2013’ten daha başarılı bir ay oldu.

PS5 kontrol cihazı DualSense, aksesuar satışlarında zirvede

playstation 5, ps5, dualsense kontrol cihazı

Yeni nesil konsolların gelişiyle satılan aksesuarların sayısında da %61,4 artış oldu. Oyuncular 25 Ekim ile 21 Kasım arasında 1.25 milyon aksesuar satın aldı ve PlayStation ilk 10’a hakim oldu. Bu dönemde en çok satan aksesuar PS5’in DualSense kontrol cihazı oldu. Pulse 3D kulaklık ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise bir önceki ay listenin en üst sırasında yer alan PS4’ün DualShock kontrol cihazı bulunuyor. En çok satan PS5 aksesuarları arasında PS5 Medya Kumandası yedinci, DualSense Şarj İstasyonu sekizinci sıraya yerleşti. HD Kamera ise 11. sıraya kadar yükselebildi.

Oyun tarafında geçtiğimiz ay Call of Duty: Black Ops Cold War en üst sırada yer aldı. Onu Assassin’s Creed Valhalla ve FIFA 21 izledi. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ise dördüncü oldu. Miles Morales’in macerası, PS5’te PS4’ten daha fazla kopya sattı. Diğer yandan kutulu versiyonlarda ülkenin en büyük PS5 lansman oyunu olmayı başardı. Kutulu oyun satışlarının sayısı 2.38 milyon olarak bildirilirken dijital satışlar, pazarın her zamankinden daha büyük bir bölümünü kapsadı.

PlayStation 5 stoklarının kısa sürede tükenmesi ve konsolun karaborsaya düşmesi nedeniyle ilerleyen zamanlarda üst sıralarda başka konsollar görebiliriz. Ancak Sony yıl sonuna kadar daha fazla PS5 piyasaya süreceğini resmi olarak doğruladı.

yorum Yap