PS5 Ön Ayarları, oyunlara otomatik olarak uygulanacak

PlayStation 5, konsol sistemi üzerinden oyunlar için ön ayarlar yapmanıza ve bunları desteklenen tüm oyunlara varsayılan olarak uygulamanıza olanak tanıyacak. Özelliği destekleyen oyunları her başlattığınızda, PS5 tercih ettiğiniz ayarları otomatik olarak uygulayacak ve böylece aynı seçenekleri her defasında manuel olarak yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Sony, bazı PS5 ön ayarlarının nasıl çalıştığını ve özelliğin hangi seçenekleri içerdiğini açıklayan bir video yayınladı. Görüntülerde ilk olarak dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikler, 3D ses ve diğer bazı ayarların değiştirildiği görülüyor. Ayrıca desteklenen oyunlarda ön ayarlar için seçim yapabileceğiniz aşağıdaki seçenekler göze çarpıyor.

PS5 ön ayarları

PS5 oyun ön ayarları:

  • Zorluk
  • Performans Modu veya Çözünürlük Modu
  • Birinci Şahıs Bakış Açısı
  • Üçüncü Şahıs Bakış Açısı
  • Altyazılar ve Ses

Birinci şahıs ve üçüncü şahıs bakış açısı seçeneklerinde, oyunculara y eksenini veya x eksenini ters çevirmek isteyip istemedikleri sorulacak. Emin olmayanlar için yan tarafta eksen çevirmelerinin ne işe yaradığını açıkça gösteren kısa bir yardım videosu olacak.

Ekranda görünen bir not, seçilen ön ayarların oyuna bağlı olarak farklı şekilde uygulanabileceğini belirtiyor. Zorluk ayarları dahil olmak tüm seçenekler farklı oyunlara göre belirlenebilecek. Bu tarz seçeneklerin varsayılan olarak ayarlanabilmesi kullanışlı bir özellik ve oyun içi menülerle uğraşmak için harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. PS5 ön ayarları, konsolun erişilebilirlik özelliklerinin bir parçası olarak oyun deneyimini destekleyecek.

Sony daha önce ürünlerinde ve hizmetlerinde erişilebilirliği iyileştirmenin şirket ve oyuncu topluluğu için bir tutku olduğunu belirtmişti. Konsol devinin “Önerilen Ayarlar” başlıklı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

PS5 hakkındaki diğer haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz. Sony’nin yeni nesil konsolu şu anda teknoloji mağazalarında ön siparişte ve 19 Kasım’da disk sürücülü versiyonuyla 8.299 TL fiyat etiketiyle ülkemizde piyasaya sürülecek.