PS5 için Oculus Touch tarzı bir PSVR kontrol cihazına işaret eden patent

PS5 için Oculus Touch tarzı bir PSVR kontrol cihazına işaret eden patent
Sony'nin PlayStation VR'ı PlayStation 5'te desteklemeye devam edeceğini biliyoruz. Konsol devi, yeni nesil donanım için henüz yeni bir VR teknolojisi duyurmadı. Ancak bir PSVR patenti, Oculus Touch kontrol cihazının tasarımına ve işlevine...

Sony'nin PlayStation VR'ı PlayStation 5'te desteklemeye devam edeceğini biliyoruz. Konsol devi, yeni nesil donanım için henüz yeni bir VR teknolojisi duyurmadı. Ancak bir PSVR patenti, Oculus Touch kontrol cihazının tasarımına ve işlevine benzer görünen ve PlayStation Move'un yerini alacak yeni bir cihaza işaret ediyor.

LetsGoDigital tarafından keşfedilen patent Mart 2020'de kaydedildi ve yeni kontrol cihazının görüntüleriyle birlikte dün yayınlandı. Yeni PSVR kontrol cihazı, Move gibi tek bir küre yerine kontrol cihazının kavisli kısmındaki birden fazla ışık kaynağı aracılığıyla izleniyor. Bu da daha doğru veriler alınmasını sağlıyor. Sony'nin parmak takibi yapmaya çalışıp çalışmadığını gösteren bir bilgi yok ancak mevcut PSVR teknolojisini geliştirmeye çalıştıkları açık.

Yeni PSVR kontrol cihazının patent görüntüleri

PSVR 2 kontrol cihazı, patent

PSVR 2 kontrol cihazı, patent

Patentler elbette cihazların ilerde karşımıza çıkacağını kesin olarak kanıtlamıyor. Genelde konsept aşamalarını geçemeyen birçok patent de yayınlanır. Sony'nin yeni patenti PlayStation 5'in gelişinin ardından PSVR cephesinden daha fazla haber alabileceğimizi gösteriyor. Ancak konsol devi bugüne kadar bir ipucu veya umut veren bir açıklama yapmadı. Yani PSVR 2 için birkaç yıl daha bekleyebiliriz. Sony, şu anda tamamen PS5 satışlarına odaklanmış durumda ve lansmanı yeni bir cihazla geri plana itmek istemiyor.

Şu anda kullanılan PlayStation Move hareket kontrol cihazları, Eylül 2010'da PlayStation 3 için piyasaya sürüldüklerinden beri kayda değer bir değişim geçirmedi. Cihazın belki de en büyük dezavantajı, hareketin düğmelerle eşleştirilmesini sağlayan kontrol çubuklarının olmamasıydı. Bu yılın başlarında PSVR'a parmak izlemenin de geleceğini veya en azından araştırıldığını gösteren bir patent ortaya çıkmıştı.

PSVR gözlüğü, patent

Oculus tarzı kontrol cihazına dair daha fazla görsele ve patent dosyasına buradan erişebilirsiniz. Dosya yeni cihazın diyagramlarına yer veriyor. Ayrıca bir sonraki PSVR gözlüğünün yeni kontrol cihazını algılamak ve izlemek için bir kameraya sahip olacağını da öne sürüyor.