PS5 kullanıcıları, konsollarından cızırtılı bir ses geldiğini bildiriyor

PlayStation 5 uzun süren bekleyişin ardından geçtiğimiz hafta oyuncularla buluştu. Konsolun PS4’e göre daha sessiz çalıştığı ve soğutma konusunda etkili çözümlerle geleceği konuşuluyordu. Ancak bazı PS5 kullanıcıları, cihazlarından cızırtılı sesler geldiğini bildirdi ve YouTube’da sorunu gösteren videolar yayınladı. Sese neyin sebep olduğu konusunda farklı görüşler olsa da henüz net bir tespit yok.

Bazıları PlayStation 5 konsollarından gelen gizemli sesin bobin gürültüsü olduğunu iddia ederken, diğer bir kesim sorunun disk sürücüsünden kaynaklandığını öne sürdü. Ancak sorunun disk sürücüsünden kaynaklanmadığı doğrulandı çünkü PS5 Digital Edition sahipleri de konsollarından benzer bir cızırtılı sesin geldiğini belirtti.

PS5 konsollarından cızırtılı sesler geliyor

Reddit kullanıcısı AmbassadorJust1200, PS5 konsolunun çalışır durumda olsa da cızırtılı bir ses çıkardığını söyledi. Bir diğer kullanıcı, aynı sorunun kendi Digital Edition modelinde de olduğunu ve sesin Astro’s Playroom oynarken daha da belirginleştiğini ortaya koydu. Ayrı ResetEra’daki bir başka kullanıcı, sesin PS4 Pro’nun bobin gürültüsüne benzer olduğunu ve çoğunlukla oyun oynarken duyulduğunu söyledi.

ResetEra kullanıcısı Psychotron, deneyimlerini daha ayrıntılı bir şekilde açıkladı:

God of War’ı başlatıyorum ve ses aralığı ile seviyesinde bir artış duyuyorum. Çok olmasa da küçük bir fark oluyor. Ardından test etmek için gerçek bir PS5 oyunu (Astro’s Playroom) kullanmaya karar verdim. Astro’da dokunmatik yüzeyi kaydırdığınız kısma geldiğimde, sistem gürültüsü yükseliyor. PS5’ten gelen sürekli bir “bzzzzzzzzzzz” sesi duyabiliyordum. Tıpkı PS4 Pro’daki bobin sesi gibi geliyordu, sadece daha yüksek sesliydi. Ana ekrana gittim ve gürültü hemen durdu. Oyuna geri döndüğümde ses yine gelmeye başladı.

Cızırtılı ses sorunu tüm PS5 konsollarında görülmüyor. Ancak şikayet eden kullanıcılarda yeterli sayıda kanıt var. Daha fazla bilgi geldiğinde sizleri bilgilendireceğiz. Sony’nin bu konuya en kısa sürede eğilmesi lazım. Yeni nesil konsol 19 Kasım‘da diğer bölgelerde de piyasaya sürülecek ve kronik sorunlar satışlara gölge düşürebilir. Son olarak konsoldan gelen gizemli ses için bir örnek daha paylaşalım:

PlayStation 5, 19 Kasım’da Türkiye de dahil olmak üzere küresel olarak lansmanın ikinci adımını tamamlayacak. Yeni nesil konsol, ülkemize disk sürücülü model ile gelecek ve 8.299 TL‘den satılacak. Daha uygun bir fiyatla çıkacak olan Digital Edition modeli ise 2021 yılında gelecek. PS5 almayı düşünüyor musunuz? Cızırtı sorunu konsolu satın alma kararınıza etki eder mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

yorum Yap