PS5’in DualSense kontrol cihazı için arka buton eklentisi gelebilir

Sony geçtiğimiz yıl DualShock 4 kontrol cihazı için arka buton eklentisi piyasaya sürmüştü. Yeni bir patente göre şirket, aynı eklentiyi PlayStation 5’in DualSense kontrol cihazına da getirmeyi planlıyor. Patentteki görsel, DualShock 4 eklentisi ile aynı, ancak yayınlanma tarihinin 4 Şubat 2021 olması, aksesuarın DualSense için olabileceğine işaret ediyor.

Patentte cihazın DualSense veya PS5 eklentisi olduğuna dair bir ifade yer almıyor. Ayrıca çizimler açıkça DualShock 4 kontrol cihazının arka buton eklentisi ile aynı. Yine de DualSense için hala umut var. Eğer Sony eklentinin patentini aldıysa, PS5’in yeni nesil kontrol cihazı için için benzer bir planı olabilir. Şirketin kaydettiği patentte yer alan çizimi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

DualSense arka buton eklentisi

DualShock 4 için tasarlanan eklentide, yukarıda görebileceğiniz üzere iki büyük tetik düğmesi düğmesi, alt kısımda yer alan bir kulaklık jakı ve oyuncuların düğmeleri kişiselleştirebilmelerine olanak tanıyan bir OLED ekran var. Aksesuar, kullanıcıların 16 farklı işlev arasından seçim yapabilmesini ve bunları üç profile kadar kaydedebilmesini sağlıyor. Bu da özellikle birinci şahıs nişancı türündeki oyunlarda karmaşık tuş kombinasyonlarını ortadan kaldırıyor.

Sony, patenti belki de üçüncü parti aksesuar üreticilerine karşı önlem olarak kaydetmiş olabilir. Şirket yakın zamanda PS5 aksesuarları tasarlayan birçok şirkete yasal yaptırımlar uyguladı. Aslında arka buton eklentisinin DualSense ile varsayılan olarak gelmesi bekleniyordu. Ancak konsol üreticisi, geçtiğimiz yılın Eylül ayında cihazın o tarz bir işlevi olmadığını açıkladı. Yeni patent belki de eklentinin geri dönüşüne yönelik bir hamle olabilir.

Japon devi, geçtiğimiz günlerde hem Bluetooth hem de Wi-Fi bağlantısını aynı anda kullanabilen bir kontrol cihazı patentlemişti. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Şirketin DualSense oyun kolu için daha fazla planı var gibi görünüyor.

yorum Yap