PS5, Çin’de 2021’in ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek

PlayStation 5 geçtiğimiz yılın Kasım ayında küresel lansmanını yaptı. Ancak yeni nesil konsol, Çin pazarına henüz giremedi. Sony, PS5 konsollarını ülkede 2021’in ikinci çeyreğinde satışa sunulacağını doğruladı. Şu anda Çinli oyuncular, konsolları Japonya ve ABD gibi diğer pazarlardan ithal etmek zorunda kalıyor.

PlayStation 5’in hem disk sürücülü hem de dijital sürümleri, Çin pazarında zorunlu olan 3C Sertifikasını Aralık 2020’de aldı. Yani Sony, yeni nesil konsolunu artık ülkede piyasaya sürebilir. Çin’de piyasaya sürülecek modeller yüksek ihtimalle diğer ülkelerde satılanlardan farklı olacak. PS5 için sunulan çevrimiçi hizmetler muhtemelen o bölgeye kilitli şekilde gelecek.

PS5, Çin’de yazılım onaylarını bekliyor

Pazar araştırma şirketi Niko Partners’in kıdemli analisti Daniel Ahmad, Twitter hesabından Sony Interactive Entertainment Şangay başkanı Tatsuo Eguchi ve başkan yardımcısı Soeda Takehito’nun yer aldığı, Çin Yeni Yılı‘na özel bir video paylaştı. Ahmad ayrıca PS5 konsolunun ülkede yasal süreçlere takıldığını belirtti.

Çin’de her oyunun ayrı ayrı onaylanması gerektiği gibi donanımın da yasal onaylar ve yazılım onayları alması gerekiyor. Ancak PS5’in yazılım onayları hala tamamlanmadı ve biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Ülkede oyunların bile gerekli revizyonlar nedeniyle onaylanması altı aydan fazla sürebiliyor. Üstelik çok az oyun bu süreci tamamlayabiliyor. Örneğin PS4, Çin’de yalnızca 6 oyunla piyasaya sürülmüştü.

Konsol satışları son zamanlarda Çin’de yoğun bir şekilde kontrol ediliyor, ancak durum eskiden çok daha kötüydü. Hükümet, video oyunlarının gençler için sağlıksız olduğu gerekçesiyle 2000 yılında konsol satışlarını tamamen yasakladı. Yasak 2014 yılına kadar kaldırılmadı ve kaldırıldığı yıl SIE Şangay kuruldu. PlayStation 4, piyasaya sürüldükten 16 ay sonra “çeşitli faktörler” nedeniyle yaşanan gecikmelerin ardından Çin’de Mart 2015’te piyasaya sürüldü.

Yine de yasaklar ve kısıtlmalar ülkesi Çin’de PS5 için süreç çok daha hızlı oldu. PS5, anakarada 2021’in ikinci çeyreğinde piyasaya sürülürse batıdaki pazarlardan en fazla 7 ay sonra çıkmış olacak.

yorum Yap