Eski PlayStation Yöneticisi: PS4, Sony için kurtuluş oldu

PlayStation’ın oyun dünyasını oyuncular ve geliştiriciler için nasıl bir sonraki seviyeye taşıdığını konu alan From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution, 7 Eylül’de yayınlanacak. Belgeseli piyasaya sürülmeden önce izleyenler, PlayStation 3’ün sorunlu lansmanını ve PS4’ten önce PlayStation’ı nasıl yıkıma sürüklediğini açıklayan ilginç bir alıntı paylaştı.

Sony’nin PS1 ve PS2 konsollarıyla elde ettiği başarının ardından PS3 beklenen ilgiyi göremedi. Bir sonraki nesilde PS4 imdada yetişti ve PlayStation’ı yeniden zirve yarışına dahil etti. Filmde, eski Sony yöneticisi Shahid Kamal Ahmad, Sony’nin PS3 ile nasıl zor bir dönemden geçtiğini ortaya çıkardı.

PS4, PlayStation 3 ile kötü günler geçiren Sony için kurtuluş oldu

PS3 Super Slim konsol

Shahid Kamal Ahmad, Sony’nin PS3 ile kötü günler geçirdiğini ve konsolun “olağanüstü bir donanım parçası” olarak görülmesine rağmen, Sony’nin kurumsal çapta bir dönüşüm geçirmesine neden olduğunu öne sürdü. Ahmad’a göre bu değişim, bize PS4’ü getiren ve çok ihtiyaç duyulan bir dönüşümdü. Sony, eğer bir şeyleri yine doğru yapamazsa PlayStation’ın yolun sonuna geleceğini biliyordu. Ahmad, The PlayStation Revolution’da şu ifadelere yer verdi:

“Kesinlikle zor bir dönemdi, çünkü bu olağanüstü donanımın piyasaya sürülmesinin yarattığı bir mali açık vardı ve parasal açığı tersine çevirmek için çok çaba sarf etmek gerekiyordu. PS3’ün sonunda ortaya çıkan PlayStation çok daha cesur, kararlı ve odaklanmış bir oluşumdu. Bunu kişisel bir perspektiften değil, kurumsal bir perspektiften söylüyorum. PS3’ün başlangıcındaki organizasyon fazla kibirliydi.

Ben bile PS4 için gösterilen coşkuya şaşırdım, çünkü bu bir tür kurtuluştu. PS3 ile diken üzerindeydik ve artık her şey yolundaydı. Bunu doğru yapmak zorundaydık ve eğer yapmazsak sonumuz gelecekti.”

Days of Play 2019 PS4 Steel Black

Kamal, PS4’ü piyasaya süren ekibin kurumsal dönüşümün bir sonucu olarak çok daha mütevazi, tutkulu ve heyecanlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution, Sony’nin geçmiş ve şimdiki oyun bölümünden önemli isimlerle röportajlar içeren uzun metrajlı bir belgesel. Filmde Mark Cerny, Jim Ryan, Hideo Kojima, Phil Harrison, Kazunori Yamauchi, Fumito Ueda, David Jaffe, Shinji Mikami ve daha birçok önemli isim yer alacak.

Belgeselde Sony‘nin PlayStation’ın ilk ortaya çıkışından PS4‘e kadar geçirdiği değişim ve bu değişimin oyun dünyasına yansımaları ele alınacak.

yorum Yap