PS4 oyunları PlayStation 5 sürümlerine nasıl yükseltilecek? Sony açıkladı

PlayStation 4 oyunları, PlayStation 5 sürümlerine ücretsiz veya ücretli bir yükseltmeler alacak. Şimdiki nesilde sahip olduğumuz bazı oyunların, yeni nesil konsollar piyasaya sürüldüğünde geliştirilmiş sürümlerine geçiş yapabileceğiz. Sony, PS4 oyunlarını PS5 sürümlerine nasıl yükseltebileceğimizi açıkladı ve yöntem oldukça basit görünüyor.

PlayStation Destek sayfasındaki bilgilendirmeye göre oyunları yükseltme işlemi PlayStation 5’in disk sürücülü versiyonu ile dijital versiyonu arasında farklılık gösterecek. Yine de yükseltmeler tüm PS5 kullanıcılarının internete bağlanmasını gerektirecek. İşte kutulu ve dijital PS4 sürümlerini yükseltme yöntemleri.

Kutulu bir PS4 oyununu disk sürücülü PlayStation 5 konsolunda yükseltme:

Kutulu PS4 oyunlarını dijital PS5 sürümüne yükseltmek için disk sürücülü bir PS5 konsoluna ihtiyacınız olacak. PS4 oyun diskleri, PlayStation 5 Digital Edition ile kullanılamaz.

 1. PS5 konsolunuzda mevcut hesabınızda oturum açın (veya bir hesap oluşturun).
 2. PS4 oyun diskini takın.
 3. Ana sayfada PS4 oyunu için içerik bilgi ekranına gidin.
 4. Oyunun bilgi ekranında yükseltme teklifini seçin ve yükseltme teklifini inceleyin.
 5. İçeriği indirmek/satın almak için İndir’i (veya indirimli fiyatla satın almayı) seçin.
 6. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, PS4 oyun diskini takarak dijital PS5 versiyonunu oynayabilirsiniz. Oyunu oynamak için her seferinde diski takmanız gerekecek.

Dijital bir PS4 oyununu disk sürücülü veya dijital PS5 konsolunda yükseltme:

Sahip olduğunuz dijital bir PS4 oyununu dijital PS5 sürümüne yükseltmek için:

 • PS5 konsolunuzdan mevcut hesabınızda oturum açın.
 • PS5 oyununu PlayStation Store’da veya Arama yaparak bulun ve PS5 oyununun içerik bilgi ekranına gidin.
 • Oyunun bilgi ekranında yükseltme teklifini seçin ve yükseltme teklifini inceleyin.
 • İçeriği indirmek/satın almak için İndir’i (veya indirimli fiyatla satın almayı) seçin.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra PS5 oyununu oynayabilirsiniz.

Bu talimatlar yalnızca PS4 sürümünden PlayStation 5 sürümüne yükseltme yolları sunan belirli oyunlar için geçerli olacak ve yükseltme yöntemi oyuna ve yayıncıya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Her PS4 oyunu PS5 sürümüne yükseltilemeyecek ve her PS5 yükseltmesi ücretsiz olmayacak.

Sony, PS4’ten PS5’e yükseltme sürecini detaylandırmanın yanı sıra, geriye dönük uyumlulukla ilgili bilgileri de yayınladı. Ayrıca 4.000’den fazla PS4 oyunundan yalnızca 10 tanesinin geriye dönük uyumluluk yoluyla bir sonraki nesle geçiş yapamayacağını açıklandı. Sony diğer oyunlarda öngörülemeyen olası sorunlar konusunda uyarıda bulunuyor. PlayStation 5 hakkında tüm haber ve duyuruları buradan takip edebilirsiniz.