PS4 oyun satışları salgın döneminde yaklaşık iki kat arttı

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı ve bu süreçte insanlar evde vakit geçirmenin yollarını aradı. Oyun konsolları bu noktada önemli rol oynadı. Sony’nin mali raporunda ortaya çıkan rakamlar PS4 oyun satışlarının pandemi döneminde büyük ölçüde arttığını gösteriyor.

Sony’nin 2020 mali yılının ilk çeyrek rakamları, PS4 oyun satışlarının önceki yıla göre yaklaşık iki kat arttığını ve salgın sürecinde yazılım tarafında önemli artış yakalandığını ortaya koyuyor. PlayStation 5’in yaklaşmasıyla birlikte donanım satışları ise büyük ölçüde düşmüştü. Şirketin PS5 Digital Edition versiyonunu çıkarmak için haklı bir sebebi var.

The Last of Us Part II, PS4’e özel oyun satışlarını yükseltti

The Last of Us Part II, PS4

Sony’nin raporuna göre, 1 Nisan ile 30 Haziran arasındaki üç aylık dönemde toplam 91 milyon adet PS4 oyunu satıldı. Bu sayı kısmen The Last of Us Part II gibi Sony tarafından yayınlanan birinci parti oyunların satışları ise 18.5 milyona ulaştı. Bu rakamlar, geçtiğimiz ay oyun dünyasına bomba gibi düşen PS4’e özel Ghost of Tsushima‘nın satışlarını kapsamıyor. Sucker Punch’ın büyük ilgi gören yeni oyunu ikinci çeyrek raporuna dahil edilecek. Geçen sene ilk çeyrekte 11 milyon birinci parti oyun satılmıştı.

Salgın nedeniyle insanlar PS4 oyunlarında dijital sürümlere yöneldi. Dijital satışlar toplam satışların %74‘ünü oluşturdu. Diğer yandan PlayStation Plus abonelerinin sayısı da yükselişe geçti. Sony’nin abonelik hizmeti artık 44.9 milyon aboneye sahip. Mayıs ayında PS Plus abonelerinin sayısı 41.5 milyon olarak bildirilmişti. Yani o zamandan bu yana 3 milyondan fazla artış görüldü.

playstation 5, ps5, tasarım

PlayStation 5 piyasaya sürüldüğünde oyun satışları aynı hızda devam ederse, Sony’yi parlak günlerin bekleyeceğini söyleyebiliriz. Yeni nesil konsolun geriye dönük uyumluluğu ile PS4 oyunlarının değerinden bir şey kaybetmeyecek. Bu nedenle oyun satışları bir süre daha hız kesmeden devam edecektir.

Sony, yarın yeni PS4 ve PSVR oyunlarının sergileneceği yeni bir State of Play canlı yayını gerçekleştirecek. Ancak etkinlikte ne yazık ki PS5 hakkında önemli duyurular gelmeyecek. Yine de ortaya çıkan yeni bir rapor, konsol üreticisinin bu ay için bir PS5 duyurusu planlandığını ortaya koyuyor.

yorum Yap