PS3, PS Vita ve PSP mağazalarının kapatılması binlerce oyunu etkileyecek

PS3, PS Vita ve PSP mağazalarının kapanması ile ilgili haberler oyuncular arasında endişeye yol açtı. Öncelikle PS Vita için hala oyun yapan bazı geliştiricilere bu durumdan bahsedilmediği öğrenildi ve birçok oyun iptal edildi. Mağazaların kapatılması, farklı bir platformla uyumlu olmayan dijital oyunları kalıcı olarak erişilemez hale getirecek.

VGC, üç mağaza için yalnızca dijital oyunların analizini yaptı ve yaklaşık 2200 dijital oyunun mağazanın kapanması ile birlikte artık satın alınamayacağını saptadı. İşte PS3, Vita ve PSP mağazalarının fişinin çekilmesiyle birlikte satın alıma kapanacak oyunların platformlara göre sayıları:

  • Yaklaşık 630 yalnızca dijital Vita oyunu
  • Yaklaşık 730 yalnızca dijital PS3 (PSN) oyunu
  • Az sayıda yalnızca dijital PSP oyunu
  • 293 PlayStation Mini
  • 336 PS2 Klasiği
  • Yaklaşık 260 PS1 Klasiği (PSP ve Vita’da olanlar)

PS3, PS Vita ve PSP’ye özel 120 oyun tarih olacak

PS3, PS Vita, PSP mağazaları

Yukarıdaki 2200’den fazla oyunun büyük çoğunluğunun diğer platformlarda hala mevcut olduğu belirtiliyor. Örneğin Beyond Good & Evil HD, Lara Croft and the Guardian of Light, Rayman 3 HD, Far Cry 3: Blood Dragon, Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate HD, SoulCalibur II HD Online, Resident Evil Code: Veronica X ve Bionic Commando gibi birçok oyun PC ve Xbox’a özel hale gelecek. Microsoft, Xbox 360 döneminin oyunları da dahil olmak üzere kapsamlı bir geriye dönük uyumluluk sunuyor. Ancak PS3, PS Vita ve PSP’den en az birine özel olan 120 oyun sonsuza dek ortadan kaybolacak.

Oyunlara zaten sahip olan oyuncular indirip oynamaya devam edebilecekler. Ancak Infamous: Festival of Blood, Echochrome II, Lumines Supernova, The Last Guy, Rain, Trash Panic, Pain, PixelJunk Racers, Tokyo Jungle, TxK, MotorStorm RC gibi oyunlar, yalnızca PS3, PS Vita ve PSP’ye özel oldukları için mağazalar kapandıktan sonra bir daha satın alınamayacak. Platformlar arasında en genci olan PS Vita sadece dokuz yaşında ve birçok oyunun korunamadan tarihe karışacak olması üzücü. En azından PS5 geriye dönük uyumluluk aracılığıyla neredeyse tüm PS4 oyunlarını oynatabiliyor.

PS3, PS Vita ve PSP mağazalarının kalıcı olarak kapatılmasını nasıl yorumluyorsunuz? Bu platformlardan herhangi birini hala kullanıyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

yorum Yap