PS1 için 1998 yılında geliştirilmeye başlayan bir oyun, 23 yıl sonra tamamlandı

PS1 geliştirici kiti Net Yaroze ile 1998 yılında geliştirilmeye başlayan bir oyun olan Magic Castle, 23 yıl sonra tamamlandı ve geçtiğimiz hafta sonu yayınlandı. Yıllar sonra oyuncularla buluşan aksiyon RPG oyunu, artık ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Net Yaroze, Sony’nin 1996-1997 yılları arasında piyasaya sürdüğü ve yeni başlayan programcılar için tasarladığı temel bir geliştirme kitiydi. Ken Kutaragi’nin buluşu olan siyah PS1 görünümlü cihaz, yaklaşık 750 dolardan satışa sunuldu. Magic Castle’ın arkasındaki geliştiriciler de dahil olmak üzere geliştirici kitini kullanarak oyunlar yapan programcılar, genellikle oyun endüstrisine girerek kariyerini ilerletti.

Sony, PS1 oyunu Magic Castle’ı geri çevirdi

blank

Magic Castle, şu anda SEGA’da çalışan K. Matsunami ve sosyal medyada PIROWO adıyla tanınan bir oyun tasarımcısı tarafından yapıldı. Oyunun prototipi sekiz ayda tamamlandı. Sony, zamanında oyuna ilgi duysa da geliştiricilerden başka bir proje üzerinde çalışmalarını istedi. Ancak ekip yeni proje üzerinde çalışmak istemedi ve sonunda dağıldı.

Oyun, resmi açıklamasında, “Bu oyun, sihirli kalenin keşfedildiği fantastik bir aksiyon RPG oyunu. Amaç, eşyaları bulmak ve karakterinizi geliştirmek ve nihayetinde illüzyon hazinesini elde etmek. Sonsuz macera, gerçek zamanlı aksiyon bu oyunun teması.” şeklinde tanımlanıyor. Magic Castle’da Şövalyeler, Sihirbazlar, Okçular ve Savaşçılar olmak üzere dört farklı karakter türü var. Her bir karakter benzersiz yeteneklere sahip.

PIROWO, geçtiğimiz hafta Magic Castle’ın geliştirme sürecinin tamamlandığını duyurdu. Nostaljik PlayStation konsoluna sahip olanlar oyunu buradan indirebilir. Oyunun 1998’de PS1 için geliştirilen prototipinden alınan görüntülerle yapılan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.