PlayStation Vita için yolun sonu göründü!

PlayStation Vita için yolun sonu göründü!
SIE Başkan Yardımcısı Hiroyuki Oda 2019'da PlayStation Vita üretimini durdurma planlarını açıklamıştı. Ne yazık ki PS Vita kaçınılmaz sona doğru ilerliyor. Sony'nin el konsolunun üretimi Japonya'da önümüzdeki birkaç ay...

SIE Başkan Yardımcısı Hiroyuki Oda 2019'da PlayStation Vita üretimini durdurma planlarını açıklamıştı. Ne yazık ki PS Vita kaçınılmaz sona doğru ilerliyor. Sony'nin el konsolunun üretimi Japonya'da önümüzdeki birkaç ay içinde durdurulabilir.

Japonya'da şu anda üretimde olan son iki PlayStation Vita modelinin ürün sayfalarına (Black ve Aqua Blue) göre; gönderimlerin yakında durdurulması planlanıyor.

Resmi tarih açık olarak belirtilmese de PS Vita'nın yaz ayları gelmeden tarih olması mümkün. PlayStation 3 üretimleri Mayıs 2017'de sonlandırılmadan yaklaşık 2 ay önce yukarıda belirtilen ifadeye benzer bir uyarı yayınlanmıştı. Yani PlayStation Vita'ya yakın gelecekte veda edebiliriz.

Her ne kadar hedeflenen başarıyı yakalayamasa da PS Vita uzun ve nispeten umut verici deneme oldu. El konsolu Şubat 2012'de Batı bölgelerine gelmeden yaklaşık 2 ay önce Aralık 2011'de Japonya da satışa sunulmuştu.

ps plus ps vita ps3

Oda, PlayStation Vita'nın sonunu açıklarken, şu anda yeni nesil el konsoluyla ilgili herhangi bir planlarının olmadığını belirtmişti. En azından donanım açısından şirketin odak noktası yakın gelecekte tamamen ev konsolları ve PlayStation VR üzerinde olacak gibi görünüyor.

Bununla birlikte PlayStation Vita sahipleri henüz endişelenmemeliler. El konsolu için hala sıklıkla güncellemeler yayınlanıyor. Ayrıca SIE CEO'su John Kodera'ya göre PS Vita'ya en az 2020 yılına kadar destek verilmesi planlanıyor.

Son olarak PlayStation 3 ve PlayStation Vita'nın 8 Mart 2019 itibarıyla PlayStation Plus ücretsiz oyunlarını almayacağını belirtelim.