PlayStation 5, 2020 sonuna kadar 4.5 milyon adet sattı; PS4 satışları hızlı düştü

Japon elektronik ve eğlence devi Sony, 2020 yılı üçüncü çeyrek mali sonuçlarını yayınladı. Şirket, raporunda PlayStation 5 ve PlayStation 4 konsollarının satış rakamlarının yanı sıra PlayStation Plus hizmetinin ulaştığı abone sayısını ve oyun satışlarına dair bilgileri ortaya koydu.

Sony’nin raporuna göre, geçtiğimiz yılın Kasım ayında piyasaya sürülen PlayStation 5, Aralık ayının sonuna kadar 4.5 milyon adet sattı. Konsol devi, 2020 mali yılı içinde 7.6 milyon PS5 satmayı hedeflediğini ve bu yolda kararlı bir şekilde ilerlediğini ortaya koyuyor. Ayrıca yeni nesil konsol için gelen talepleri tam olarak karşılayamadığını kabul ediyor. Sony, olabildiğince fazla PS5 göndermek için elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtti.

PlayStation Plus abone sayısı üçüncü çeyrekte önemli artış gördü

PlayStation Plus Collection, PS Plus

Sony, yeni nesil konsola gelen olağanüstü talebi, insanların pandemi döneminde evde kalma çabalarına bağlıyor. Şirket, Aralık ayı sonunda PlayStation 5 kullanıcılarının yüzde 87’sinin PlayStation Plus hizmetine üye olduğunu ve abone sayısının 47.4 milyona ulaştığını ortaya koydu. Bu rakam önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20’lik bir artışı temsil ediyor.

Sony raporun bir diğer bölümünde, “PS5’in piyasaya sürüldüğünde, önceki PlayStation lansmanlarından daha fazla oyun yazılımımız vardı ve bu oyunlar iyi satıldı. Kullanıcı katılımını artırma stratejimize devam ederek, ağ hizmetleri tekliflerimizin çekiciliğini daha da artırmak için adımlar atmayı planlıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Geçtiğimiz Aralık ayında PlayStation kullanıcılarının oyun süresi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gördü.

PlayStation 4 satışları hızlı düştü

PlayStation 4, PS4

PlayStation 4’e olan talep, üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 77 düştü. PS4, Ekim-Aralık aylarını kapsayan çeyrekte 1.4 milyon adet satarak toplamda 115 milyon adedi geçti. Önceki nesil konsol, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4.6 milyon adet satmıştı. Sony, geçtiğimiz ay PlayStation 5 ekosistemine geçişi hızlandırmak ve talebi karşılamak için PS4 üretimini tek bir model dışında durdurmuştu.

Konsol devi, raporunda ayrıca başlangıçta PlayStation 5 donanımının stratejik fiyatlandırması nedeniyle maddi kayıp yaşadığını öne sürdü. Ancak PS5’in meydana getirdiği kayıplar ve maliyetler, oyunlar ve ağ hizmetlerinin satışından elde edilen işletme gelirindeki artışla dengelendi. Şirket, önümüzdeki aylarda satışların artmaya devam etmesini bekliyor. Üçüncü çeyrekte PS4 ve PS5 oyunları toplam 103.7 milyon adet sattı. Bu rakamın 18.4 milyonu Sony’nin birinci parti oyunlarına ait.

Sony’nin 2020 yılı üçüncü çeyrek mali raporuna buradan erişebilirsiniz. Ayrıca PlayStation 5 hakkındaki tüm haber ve güncellemeler için buradan buyrun.

yorum Yap