PlayStation 4 satışları ilk çeyrekte büyük oranda düştü

PlayStation 4 satışları ilk çeyrekte büyük oranda düştü
Sony, 2020 mali yılının ilk çeyreğini kapsayan mali raporunu paylaştı. Raporda PlayStation 4 satışlarının nasıl gittiğine dair bazı ilginç deatylar var. Konsolun satışları, PS5'in lansmanı yaklaştıkça düştü. Buna karşılık...

Sony, 2020 mali yılının ilk çeyreğini kapsayan mali raporunu paylaştı. Raporda PlayStation 4 satışlarının nasıl gittiğine dair bazı ilginç deatylar var. Konsolun satışları, PS5'in lansmanı yaklaştıkça düştü. Buna karşılık dijital oyun satışlarında yükseliş görüldü.

PlayStation 4 satışları, geçtiğimiz üç ay boyunca önemli ölçüde düşüş gördü. Ayrıca koronavirüs salgınının ardından dijital oyun satışlarında artış oldu. Diğer yandan PS Plus ve PS Now gibi hizmetleri kullananların sayısı da büyük oranda arttı. İnsanların evde kalmaya yönelik çabası, vakit geçirmek için dijital ürün ve hizmetlere olan talebi artırdı.

PlayStation 4 satışları önemli ölçüde düştü

playstation 4

Sony, son çeyrekte 1.9 milyon PlayStation 4 sattı. Önceki yıl aynı çeyrekte bu rakamanın 3.2 milyon olduğu düşünüldüğünde, satışların artık yavaşlamaya başladığı görülüyor. Raporda, PS4 donanımının üretiminin tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle biraz etkilenmiş olduğu, ancak sorunların artık giderildiği de belirtildi. Elbette PS5'in yaklaşan lansmanı da rakamlardaki düşüşte önemli rol oynadı.

PlayStation 4 satışları, önceki çeyrekte 110.4 milyon olarak açıklanmıştı. Yani PS4 şu anda toplam 112.3 milyon adet sattı. Tüm zamanların en çok satan konsollarına bakıldığında PS4 dördüncü sırada ve ilerleyen zamanlarda Game Boy/Game Boy Color'ı (118.69 milyon) geçerek üçüncü sıraya yükselebilir.

Diğer yandan koronavirüs salgını, dijital oyun satışlarındaki büyük artışı açıklıyor. İlk çeyrekte PlayStation 4 oyunlarının satışları, %74 oranında dijital olarak gerçekleşti. The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima gibi birinci parti oyunlar artışta büyük rol oynadı. The Last of Us Part II şimdiye kadarki en hızlı satan oyun olurken, Ghost of Tsushima ise PS4'te en hızlı satan yeni marka olarak rekor kırdı.

PlayStation Plus abonelerinin sayısı yükselişe geçti

PlayStation Plus bulut depolama alanı 100 GB oluyor

Sony, PlayStation Plus abone sayısının ilk çeyrekte 45 milyona yükseldiğini bildirirken, PS Now kullanıcılarında da önemli artış görüldüğünü bildirdi. Mayıs ayında PS Plus abonelerinin sayısı 41.5 milyon olarak bildirilmişti. COVID-19 salgını sırasında evde vakit geçirmeye çalışan birçok PlayStation 4 oyuncusu çevrimiçi hizmetleri kullanmaya yöneldi.

Sony, PlayStation 5'in piyasaya sürülmesi ile oyunların ve ağ hizmetlerinin satışlarının şimdiye göre önemli ölçüde artmasını bekliyor. Şirket, PS5'in piyasaya sürülmesine ilişkin olarak; evden çalışan personelden kaynaklanan kısıtlamalar ve uluslararası seyahat kısıtlamaları gibi faktörlere rağmen, 2020 sonu için planlanan lansman için gerekli önlemleri aldığını ve hazırlıkların devam ettiğini bildirdi.

Sony, önümüzdeki günlerde bir sonraki State of Play canlı yayınıyla karşımıza çıkacak. Etkinlikte PS5'e dair önemli duyurular gelmeyecek, ancak yaklaşan PlayStation 4 ve PSVR oyunlarından görüntüler sergilenecek.