PlayStation 4 satış rakamları 82.2 milyona ulaştı!

Sony, ilk çeyrek mali sonuçlarını (1 Nisan – 30 Haziran 2018) açıkladı. Her zamanki gibi, çeyrek boyunca satılan PlayStation 4 (PS4) cihazlarının sayısı hakkında bir güncelleme aldık.

PlayStation 4 satışları Haziran 2018 itibarıyla 82.2 milyona ulaştı

İlk çeyrek zarfında, 3.2 milyon konsol dünya çapında perakendecilere dağıtıldı. Satışlar, Haziran 2018’e kadar toplamda 82.2 milyon cihaza ulaştı. Üç ay önce bu rakam 79 milyondu.

Bu çeyrek dönemdeki PlayStation 4 satışlarının, bir önceki yıla göre 100.000 adet düşüş kaydettiğini belirtmek gerekiyor. Sayılar, platformun vadesi dikkate alındığında anlaşılabilir bir düzeyde.

Sony PlayStation 4 ilk çeyrek finansal raporu

Şirketin gelirleri, PlayStation 4 yazılım satışlarının artması nedeniyle yıllık bazda önemli ölçüde yükselerek 472.1 milyar Yen‘e (yaklaşık 4.2 milyar dolar) ulaştı. Faaliyet geliri de, yüksek satışların etkisiyle 83,5 milyar Yen‘e (yaklaşık 749 milyar dolar) yükseldi.

Sony Corporation’ın ilk çeyrek verilerini bütün olarak inceleyebilirsiniz rakamlarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

Sony ilk çeyrek finansal verileri

Ayrıca PlayStation ve PlayStation Network’ü bir araya getiren Oyun ve Ağ Hizmetleri segmentinin mali yıl için tahminleri de açıklandı. İlginçtir ki, PlayStation 4 cihazlarının satışı için öngörü, üç ay önce açıklanan önceki 16 milyon tahmininden, 17 milyon birime yükseltildi. Bu tahminlere göre 2019 Mart’a kadar genel toplam 96 milyona çıkaracak.

Ağ üzerinden PlayStation 4 yazılım satışları da dahil olmak üzere gelirler beklenenden daha yüksek. Döviz kurunun etkisiyle PS4 satışlarında daha fazla artış bekleniyor. Sony’nin ilk çeyrek finansal verilerine buradan erişebilirsiniz.