XIII Remake 2020’ye ertelendi

Yayıncı Microids PS2 döneminin birinci şahıs nişancı oyunu XIII‘ün yenilenen sürümünün gecikeceğini açıkladı. Oyunun 13 Kasım 2019’da PlayStation 4, Xbox One, Switch, PC ve MAC platformlarına gelmesi planlanıyordu ancak 2020’ye ertelendiği duyuruldu.

Yayıncıya göre karar; geliştirme ekibinin XIII’ü iyileştirmesi ve yüksek standartlara ulaşmasını sağlaması için verildi. Microids Üretim Müdürü François Coulon basın açıklamasında hedeflerinin “istenilen kalite seviyesine ulaşmak” olduğunu söyledi.

XIII remake 2003 yapımı orijinal oyuna dayanıyor. Oyunda Jason Fly, namıdiğer 13 rolündesiniz ve ABD başkanını öldürmekle suçlanıyorsunuz. Hafızanızı kaybettikten ve omzunuzda “XIII” dövmesiyle bir kumsalda uyandıktan sonra gerçek katili bulmalı ve gizemli geçmişinizi ortaya çıkarmalısınız. PlayStation 2, Xbox, PC ve GameCube için çıkan ilk oyun Ubisoft Paris tarafından geliştirilmişti.

Oyun özellikle çizgi roman estetiğini andıran çizgi roman tarzı grafikleriyle biliniyordu. Oyun aslında Belçikalı yazar Jean Van Hamme tarafından yaratılan ve aynı adla çıkan çizgi roman serisine dayanıyor.

Yenilemenin orjinaline sadık kalarak modern konsollara uyum sağlamak için görselleri, kontrolleri ve diğer mekaniklerinin iyileştirmesi bekleniyor. XIII hakkında bugüne kadar çok fazla tanıtım ve pazarlama çalışması yapılmadı. Sadece birkaç ekran görüntüsü ve fragman yayınlandı.