Eski Telltale Games çalışanı stüdyoya dava açıyor!

Eski bir Telltale Games çalışanı stüdyoya karşı Kaliforniya iş yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle, kendisinin ve işten çıkarılan eski çalışanların tazminatlarının ödenmesi talebiyle dava açıyor.

Telltale Games’e karşı toplu dava açıldı

Polygon’un haberine göre, eski çalışan Vernie Roberts Jr. Pazartesi günü, Telltale’in, WARN (Worker Adjustment and Retraining Notification) Yasası’nı ihlal ettiğini ileri sürerek dava açtığını açıkladı. Dava dosyası, Roberts ve işten çıkarılan diğer çalışanlara yapılan ihlalin ardından 60 gün boyunca ödenmeyen maaşları ve yardım talebini içeriyor.

Kaliforniya’nın İstihdam Geliştirme Dairesi web sitesine göre WARN Yasası çalışanları, ailelerine ve toplulukları, işverenlerden etkilenen çalışanlara kuruluşun kapanışı veya toplu işten çıkarılmalardan önce 60 günlük bir bildirim vermesini talep ederek korur.

Bu bir toplu dava olduğu için Roberts, kendisi ve Cuma günü işten atılan Telltale çalışanları adına davacı olacak. Dosyaya göre göre yaklaşık 275 çalışan mağdur olarak etkilendi.

Dava, bu sayının toplu işten çıkarma olduğunu ve herhangi bir sebep gösterilmeden işten çıkarmaların en az 60 gün öncesinden yazılı olarak bildirilmediğini ve Telltale’in ücretleri, maaşları, komisyonları, ikramiyeleri, biriken tatil ücretlerini, sigortaları, 401(k) primlerini, ERISA (Çalışan Emekli Gelirleri Güvenlik Yasası) kapsamında sağlık giderlerini 60 gün için ödemek zorunda olduğunu belirtiyor.

Telltale çalışanlarının hazırlıksız yakalandığı ve binadan ayrılmaları için 30 dakika verildiği belirtildi. Roberts, WARN Yasası’nın ihlalinden dolayı işten atılan çalışanlar adına, fesih sonrası 60 gün boyunca alabilecekleri çeşitli ödemelerin ve hakların belirlenmesi için jüri tarafından yargılanma talebinde bulundu.

Telltale Games’in kapanacağı haberleri üzerine Clementine’ın seslendirme sanatçısı Melissa Hutchinson kırgın olduğunu belirten bir yazı paylaşmıştı. Olaylar gittikçe daha da karmaşık hale geliyor ve bakalım gelişmeler daha neleri doğuracak.