Star Wars Jedi: Fallen Order’da neden Unreal Engine 4 kullanıldı?

Respawn Entertainment, Star Wars Jedi: Fallen Order‘i duyurmasıyla birlikte yeni oyununun Unreal Engine 4 ile yapıldığı doğruladı. Geliştiricinin diğer sevilen oyunları (Titanfall ve Apex Legends) ise Source Engine’de geliştirildi. Peki stüdyo neden Star Wars projesi için farklı bir tercih yaptı? Yönetmen Stig Asmussen ve Respawn CEO’su Vince Zampella’ya göre Unreal Engine oyun için en iyi seçimdi.

Asmussen, Game Informer ile yapılan röportajda projenin başlangıcını açıkladı. Respawn ekibi Electronic Arts’a katılmadan önce oyun gelişiminin erken dönemindeydi. Bu nedenle DICE’ın Frostbite motoru seçenekler arasında değildi. Stüdyo EA ile çalışmaya başladığında bile yayıncının Frostbite kullanılması konusunda baskı olmamış:

“Bu ekip kurulduğunda Star Wars’tan bile önceydi ve takımdaki tek kişi bendim. Birkaç kişiyi daha işe alacağımızı biliyorduk ve sıfırdan geliştirmeye başlamamız gerekiyordu. Unreal hakkında biraz araştırma yaptım ve birkaç seçenek daha vardı. Unutmayın bu noktada EA’in parçası değildik. Yani Frostbite bir seçenek değildi. Unreal Engine 4 ile uğraşmaya başladım ve ‘Bu oldukça güçlü. Bireysel bir geliştiricinin onunla neler yapabileceklerinin yanında, büyük bir ekibin neler yapabileceğini hayal edin.’ diye düşündüm. Karardan çok memnunum.”

Asmussen, EA’e dahil olduktan sonra ekibin Frostbite’ı kullanması gerekip gerekmediğini sormuş. Yönetmen: “Frostbite kullanmamız yönünde hiçbir talimat yoktu…” diyor. Zampella ise Respawn’ın kararını destekleyerek yalnızca en “uygun” karar olduğunu belirtiyor.

Star Wars Jedi: Fallen Order 15 Kasım 2019’da PlayStation 4, PC ve Xbox One’a çarpacak.