Square Enix geleceği oyun akışı ve abonelik hizmetlerinde görüyor

Square Enix‘in patronu Yosuke Matsuda 2019’a girerken şirketin başarı hedeflerini belirten bir Yeni Yıl mesajı yayınladı. En önemlisi Matsuda özellikle oyun akışı ve abonelik hizmetleri dahil olmak üzere, yeni platformların geçireceği “hızlı adaptasyon sürecinden” bahsetti.

İşte Matsuda’nın yeni nesil konsolların ve sistemlerin ilerleyişi hakkında söyledikleri:

“Şimdiki nesil oyun konsolları son evreye girdi ve gelecek nesil konsollar dijital eğlence endüstrisinde tartışma konusu haline geldi. Bu arada, oyun oynamak için bulut akış hizmetleri en sonunda konuşulmaya başladı. Akış sistemi muhtemelen mevcut konsol sağlayıcılarına ek olarak piyasaya yeni platform operatörleri getirecek.

Bu gelişmeler oyun yayıncılarının ve geliştiricilerin içerik sağlayabileceği daha fazla yol oluşturuyor. Özellikle, oyun akış hizmetleri kutulu oyunlardan dijital tüketime doğru hızlı bir geçişin temel faktörü olacak. Akış hizmetleri yeni abonelik tabanlı iş modellerine de elverişli. Bu nedenle gelecek trendlerle nasıl ilerleyeceğimize karar vermenin, büyümenin anahtarı olacağına inanıyoruz.”

Square Enix, bu gelişmeleri yakından takip eden tek yayıncı olmayacak. Ancak yayın ve abonelik hizmetlerinin, şirketin oldukça yoğun bir şekilde takip ettiği endüstrinin gelişen yönleri olduğu açık.

Geçen yıl, Ubisoft patronu Yves Guillemot PlayStation 5‘in, akış hizmetleri hayatımıza girmeden önce son geleneksel konsol neslinin bir parçası olabileceğini belirtmişti. Doğal olarak, bu yorumu genel olarak oyuncular tarafından iyi karşılanmadı.

Matsuda ve Square Enix’in benzer şeyleri yorumlamasıyla oyun akış hizmetlerinin gerçekten endüstrinin önemli bir parçası olup olmayacağını merak ediyoruz. Belki de birgün Netflix tarzı oyun abonelik hizmetleri hayatımıza girer.

Geçtiğimiz haftalarda Sony verdiği bir iş ilanında bulut oyun mühendisi arıyordu. Bulut bilişimi ve bulut oyunları PS5’in büyük bir parçası olabilir. Yeni nesil konsolların eğilimi bu yönde gibi ve oyun endüstrisi kesinlikle büyük bir değişime doğru gidiyor.