Sony: “Fortnite oynamak için en iyi platform PlayStation”

PlayStation‘daki Fortnite oyuncularının, diğer konsollardaki oyuncularla oynamalarına izin verilmeyecek. Çünkü Sony’ye göre diğer platformlardaki insanlar daha kalitesiz bir deneyim yaşıyorlar.

Fortnite için PlayStation’dan başka alternatif yok

Şirketin patronu, oyuncuların diğer oyunlardaki platformlar arası özelliklerde yer alabileceğini belirtiyor. Ancak Fortnite‘ın PlayStation’da bu ayrıcalığı elde edemeyeceğini söyledi.

Bu konuda oldukça katı bir tutum sergileyen Sony’nin patronu Kenichiro Yoshida The Independent‘e konuştu:

“Çapraz platform konusundaki düşünce tarzımız, PlayStation’ın oynamak için her zaman en iyi yer olduğu. İnanıyorum ki Fortnite’ın PlayStation 4 ile kurduğu ortaklık, kullanıcılar için en iyi deneyim, bu bizim inancımız.”

Fortnite Sony PS4, Microsoft Xbox One , Nintendo Switch fortnite

Bu ifadeyi yorumlarken birkaç çıkarım yapılabilir. Öncelikle bu, Fortnite oyuncularını mutlu edecek bir şey değil. Konsol satışlarında liderliği elinde tutan Sony, platformlar arası özelliği sunmak için isteksiz görünüyor. Bu nedenle, Yoshida’nın bu açıklaması Sony’nin rekabete aykırı davrandığı görüşünü doğurabilir.

Yoshida konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama aslında, bazı oyunları PC ve diğer bazı platformlar ile çapraz platforma açtık ve en iyi kullanıcı deneyimini baz alarak karar verdik. Platformlar arası düşünce şeklimiz bu.”

Yoshida, neden PlayStation 4 kullanıcılarının Switch veya Xbox oyuncuları ile değil de, PC ve mobil oyuncularla etkileşimde bulunmalarını tercih ettiği konusunda konuşmadı.

Ve Sony’nin rekabetteki tutumu konusuna geri dönüyor:

“Bence rekabet her zaman iyidir. Sağlıklı ve adil rekabet, endüstri ve büyüme için her zaman iyi. Nintendo ve Xbox ile rekabetin sağlıklı bir durum olduğunu düşünüyorum.”

Minecraft Xbox Switch fortnite

Çapraz platform endüstride daha fazla büyümeye yol açabilecek bir etken. Microsoft ve Nintendo, şaşırtıcı Minecraft reklamları ile durumun altını çiziyor.

Fortnite‘ın Switch’de yayınlanmasının ardından başlayan tartışmalar, PlayStation’ın geri adım atmaması ve aylar boyunca sorunu ele almak için gösterdiği direnişle devam ediyor.