Sony, Days Gone için çok oyunculu mod talebini reddetti!

Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanacak ve SIE Bend Studio tarafından geliştirilen Days Gone, kıyamet sonrası, enfekte bir dünyada hayatta kalma mücadelesi sunan açık dünya aksiyon oyunu.

Days Gone PlayStation 4’e özel tek oyunculu bir deneyim ancak öyle olmayabilirdi. Sabre Interactive CEO’su Matt Karch Venture Beat‘e verdiği röportajda, ekibinin Days Gone’a çok oyunculu bir deneyim yapmak için yardımcı olmayı teklif ettiğini belirtti. Karch, Sabre Interactive’in yaklaşmakta olan oyunu World War Z’den örnek sunarak neler yapılabileceğini anlattı.

Karch: “Sony’ye gittim ve ‘Days Gone ile neler yaptığınızı gördüm. World War Z’de yaptıklarımıza bakın. Belki de size çok oyunculu bileşen konusunda yardımcı olabiliriz.’ dedim. Ancak, anlaşılabilir şekilde oyunu çıkarmak için işlerine ve açıkça ihtiyacı olana odaklanmışlardı.” dedi.

Days Gone PS4 kapak days gone

World War Z ve Days Gone arasındaki benzerlikler her iki oyunun da zombilere ve/veya enfekte düşman ordularına sahip olmasından kaynaklanıyor. Karch, özellikle Days Gone’da oyuncuların akın akın düşman saldırısına maruz kalacağını gösteren oyun görüntülerine dayanarak, oyuna çok oyunculu modun uyabileceğini düşünüyordu.

Karch röportajın bir bölümünde, rakibi Days Gone’ın başlangıçta gözünü korktuğunu itiraf etti. Artık her iki oyunun da kendi pazarlarına hakim olacağını ve başarılı bir yıl geçireceğini düşünüyor. Çünkü iki oyunun da kendine özgü farklılıkları var ve Days Gone’ın PS4’e özel olması, birçok markette etkin olamayacağı anlamına geliyor:

Bunu duyduğumuzda zaten geliştirme aşamasındaydık. Elbette, Sony’nin sürülere vurgu yapan oyununun arkasında dolarları yığacağını bildiğimiz için derin bir iç çektik. Yelkenlerimizden biraz rüzgar aldı. Ama o zamandan beri, zombi sürüsü unsuruna daha az odaklandılar ve bence daha çok oyunlarının hikaye yönüyle ilgilendiler. Net olup olmadığımızı bilmiyorum, ancak her iki oyun için de, yaptıklarımızı sunacak bir pazar var.

Umarım oyun iyi işler çıkarır. Bana eğlenceli geliyor. Days Gone ile ilgili diğer önemli nokta insanlar bunu konuşmaya devam ediyor, ancak oyunun yalnızca PlayStation’da olacağını unutamayalım. Xbox, PlayStation ve PC’de olacağız ve çok oyunculu oyuna odaklıyız. Bence birbirimizi iyi tamamlıyoruz.

Days Gone, 26 Nisan 2019’da PlayStation 4’e özel olarak çıkacak. Bu arada, 18-20 Ocak’ta gerçekleşecek olan PAX South 2019 etkinliğinde oyun tekrar görücüye çıkacak.