Shenmue 3 Kickstarter destekçileri ön sipariş bonuslarını alamayacak

Yıllardır beklenen Shenmue 3 sonunda yaklaştı. Ancak geçtiğimiz haftalarda PC sürümü için Epic Store’la yapılan anlaşma yapılması bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Ne yazık ki, bu kez de Kickstarter destekçilerinin alacağı içerikle ilgili yeni bir tartışma doğdu.

Bir destekçiye geliştirici ile yapılan yazışmasında perakende mağazalarından sağlanan ön sipariş bonus içeriğinin Shenmue 3’ün gelişimini destekleyenlere sunulmayacağı ortaya çıktı. Geliştiricinin cevabındaki en tartışmalı kısım, destekçilere bonus içeriğin ayrıca satılacağını bildirmesi oldu. Yani Shenmue 3’ü destekleyip başından beri arkasında duranlar DLC’yi daha sonraki bir tarihte satın almak zorunda kalacaklar.

Shenmue 3’ün son Kickstarter güncellemesinde Antonio Miranda adlı bir yorumcu ön sipariş içeriği hakkında soruduğu soruya Ys Net’ten aldığı cevabı paylaştı:

“YS Net’ten Sezon Geçişi ve Deneme Sürümüyle ilgili bir yanıt aldım: (kısaca – destekçiler sezon geçişi de dahil olmak üzere ön sipariş/deluxe sürüm içeriklerini alamayacaklar)

Sevgili Antonio,

Geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Geri bildiriminiz bizi memnun etti ve gelecekteki güncellemelerde dikkate alacağız.

Perakende satış yoluyla piyasaya sürülen standart ve deluxe sürümler kitlesel fonlama kampanyasıyla bağlantılı değildir. Bu nedenle destekçilere verilen taahhütlere dahil edilmeyecekler ve ayrı olarak satın alınabilecekler. Kickstarter Destekçileri, Kickstarter sürümünü; Slacker Destekçileri ise Slacker sürümünü alacaklar. Her ikisi de perakende sürümlerde bulunmayan benzersiz içeriklere sahip.

Sezon geçişi yer almıyor.

Deneme sürümünün yayın tarihi bilgisi henüz onaylanmadı ve ayrıntılar netleştiğinde güncellemelerde duyurulacak. Deneme sürümünüzü alacaksınız, ancak bir süre daha sabretmeniz gerekiyor.

Güncellemelerle ilgili önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi sunacağız.

Saygılar,

Shenmue 3 Ekibi”

Tabii ki bu cevap tatmin edici değil… Öncelikle Kickstarter destekçileri Ys Net’in başlangıçta vadettiği içerikleri alacaklar. Sadece ön sipariş bonuslarını ve Sezon Geçişi içeriğini alamayacaklar. Yine de Shenmue 3 destekçilerinin tepki göstermesi olağan bir durum. Sonuçta yıllar önce projeye desteklerini ve güvenlerini verdiler. Diğer sürümlere göre yeni içerikleri en çok hakedenler yıllardır bekleyen destekçilerdi.

Shenmue 3, geçtiğimiz ay ertelenmiş ve 19 Kasım’da PlayStation 4 ve PC’ye geleceği açıklanmıştı.