Shenmue 3 geliştiricileri destekçilerin iade talebini reddetti

Shenmue 3, ilk kez PlayStation’ın E3 2015 basın toplantısında ilan edildi ve seriyi uzun zamandır takip eden birçok hayran vardı. Ancak bugün o hayranların birçoğu geliştiricilere ateş püskürüyor. Shenmue 3’ün PC sürümünün Epic Games Store’a özel olacağı açıklandıktan sonra, oyunu Kickstarter’da finanse eden destekçilerden kod değişikliğini kabul etmeleri istendi. Daha da kötüsü değişikliği kabul etmeyerek iade isteyen oyuncular geliştiricilerden ret cevabı aldı!

Shenmue 3 PlayStation E3 2015 sunumunda sergilenirken, Kickstarter projesi olarak duyurulmuştu. Oyun birkaç saat içinde yaklaşık 700,000 dolara ulaştı ve proje 9 saat içinde finanse edildi. Geliştiriciler oyun için 2 milyon dolar hedeflese de ve Kickstarter kampanyası rekor kırarak 6,333,296 dolardan kapandı.

Shenmue 3’e destek veren oyunculara oyunu almaları için PS4 kopyası veya Steam kopyası seçenekleri sunuldu.

Ancak daha sonra oyunun Steam’in rakip platformu Epic Games Store’a geçmesiyle ortaya çıkan anlaşma hayranları memnun etmedi. Epic Games Store çoğu kez geliştiricilere ve yayıncılara daha rekabetçi fiyatlar sunarak oyuncuları kararsız bırakıyor ve çoğu zaman tepki topluyor.

Geliştirici Ys Net ve yayıncı Deep Silver, daha önce oyunu satın alınmış dijital Steam kodu olarak tanıtıyordu. Yine de Shenmue 3’ün Steam sayfası hala yayında ve yayıncı teorik olarak Steam anahtarlarını destekçilere dağıtabilir, daha sonra Epic Games Store üzerinden satabilirdi. Geliştiriciler oyunun özellikle Epic’in yazılımıyla çalıştığı belirtti. İşte geliştiricilerden duruma açıklık getiren e-posta:

“Merhaba [Destekçi],

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Lansman daha önce Steam’de dağıtılmak üzere planlanmıştı, ancak Epic Games Store’un en iyi dağıtım platformu seçeneği olacağı konusunda çok tartıştık ve sonrasında Deep Silver’la birlikte karar verildi.

Shenmue 3, Epic Games Store aracılığıyla dağıtılacak ve Epic Games Store İstemcisinin aktif olmasını gerektirecek.

Platformdaki ani değişiklik için özür dileriz, ancak bu değişiklik için geri ödeme yapılmayacaktır.

Desteğiniz için teşekkür ederiz ve uzun zamandır beklediğiniz Shenmue deneyimini sizlere sunmak için sabırsızlanıyoruz.

Saygılarımızla,
Shenmue 3 Ekibi”

Tahmin edebileceğiniz gibi oyuncular öfkeli. Shenmue 3 ekibini sahte reklamlar yapmakla suçluyor ve geri iade istiyorlar. Epic Games Store hakkındaki görüşünüz ne olursa olsun, Shenmue 3 ve Ys Net’in yıllar içinde oluşturduğu iyi niyetli tutuma zarar veriyor.

Shenmue 3, 19 Kasım 2019 tarihinde PlayStation 4 ve PC (yalnızca Epic Games Store aracılığıyla) için gelecek.