Resident Evil Village’ın oyun testinden yeni bilgiler geldi

Capcom, PlayStation 5 etkinliğinde duyurulan Resident Evil Village için önümüzdeki ay yeni bilgilerle geri dönecek. Diğer yandan oyun hakkında söylentiler ve sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Şimdi de merakla beklenen korku oyununun testlerinden yeni bilgiler geldi.

Resident Evil Village’ın PlayStation 4 Pro üzerinde gerçekleştirilen yaklaşık otuz dakikalık oyun testlerinden detaylar ortaya çıktı. Oyunun yapımcısı Peter Fabiano’nun da katılımcılar arasında yer aldığı belirtildi. Serinin yeni oyunundan düşmanlar, silahlar, envanter sistemi ve hatta VR desteği gibi önemli bilgiler geldi.

Resident Evil Village testlerindeki boss’un tanıtım fragmanında da görünen cadılardan biri olan Olga olduğu belirtiliyor. Resident Evil 7 Biohazard’daki böcek formuna dönüşebilen ve böcekleri silah olarak kullanabilen Marguerite’e benziyor. Oyuncular, cadıyla meşale ve silah kullanarak kullanarak savaşacaklar.

Oyun testlerinin açık bir köy bölgesinde geçtiği söylentilerinin aksine bir kalede geçtiği belirtiliyor. Odaların çoğunun aydınlık olduğu ama birkaç yatak odasının karanlık olduğu söyleniyor. Oyuncuların, alt kattaki büyük bir kapıyı açmak için anahtar bulmaları gerekiyor.

Resident Evil Village testlerinden ortaya çıkan bilgiler:

Resident Evil Village resident evil village

Düşmanlar

Bölgelerdeki düşmanların alnında ve ellerinde dövmeler bulunduğu, tenlerinin çok soluk ve neredeyse çürümüş gibi olduğu söyleniyor. Bazılarının zırhlı olduğu ve normal düşman türlerine benzediği belirtiliyor. Fragmanda görülen kurt adam benzeri yaratıklardan bahsedilmiyor.

Düşmanlar çarpık, yabancı bir dilde konuşuyorlar. Bazıları hançer, kılıç, balta ve hatta mızrak taşıyor. Silahsız olanlar da var. Resident Evil 3’tekilere benzer şekilde zıplıyorlar, yakalıyorlar ve ısırıyorlar. Bazı düşmanlar, ısırmak yerine sizi yere fırlatıyor. Kılıcı olan bir düşmanın Ethan’ın kafasını anında kesebilecek özel bir saldırısı var. Kaynağa göre, oyunu oynadıktan sonra hareketi tanıyacaksınız.

Oyun ortamı

Resident Evil Village resident evil village

Bu bölüm oldukça ilginç çünkü diğer testlerden farklı bilgiler sunuluyor. Daha önce testlerde Ethan’ın köydeki açık alanlarda olduğu söylenirken, yeni test bir kalede geçiyor. Kalede odaların çoğu aydınlık ama birkaç yatak odası karanlık. Oyunun geçtiği ortam yüksek kaledeki yüksek bir katta ve alt kattaki büyük bir kapıyı açmak için bir anahtar bulmanız gerekiyor.

Boss savaşı

Resident Evil Village, Cadı resident evil village

Resident Evil Village testindeki boss savaşı, işlerin ilginçleştiği yer. Testte böceklere dönüşebilen ve Ethan’ı kovalayan ve kendine özgü bir kahkaha atan bir cadı olduğu belirtiliyor. Ayrıca ona Olga diyorlar. Kapıyı açtıktan sonra Olga adındaki siyahlar içinde bir kadının ortaya çıktığını ve bir böcek sürüsü ortaya çıkardığını söylüyorlar. Cadı, Ethan’ı görmedikçe böceklerle savaşması gerekmiyor ve onu her gördüğünde sürekli gülüyor.

Boss savaşında oyuncular, Olga’nın üzerine saldığı böcekleri korkutmak için bir meşale kullanıyor. Cadı, Ethan biraz ateş ettikten sonra uzun bacakları olan örümcek benzeri bir yaratığa dönüşüyor ve daha çok böcek ortaya çıkarıyor. Dönüşümün ardından hala insana benzese de çıplak ve siyah, yapışkan benzeri bir maddeyle kaplı. Yenilgiden sonra eriyor ve geriye siyah maddeyle birlikte iskeleti ve bir eşya kalıyor. Ayrıca, Ethan’a saldırması için tüm böcekleri serbest bırakıyor ve demo sona eriyor.

Silahlar ve envanter

Resident Evil Village, silahlar resident evil village

Resident Evil Village testinde muhtemelen geliştirici önizlemesinde gösterilenle aynı olan bir tabanca, bir shotgun ve kırılmaz bir bıçak vardı. Ayrıca oyuncular, birkaç vuruşla kırılabilecek balta gibi geçici yakın dövüş silahları elde edebilecek gibi görünüyor.

Kaynağa göre, envanter ekranı Special Message videosundaki ile aynı değildi, ancak benzerdi. Resident Evil 2 ve 3 Remake versiyonlarındaki gibi bir envanter görüntülenirken oyun durakladı. Test sırasında para birimi yoktu ve düşmanlar eşya düşürmedi. Bunun yerine, sandıklar ve vazolar eşya bulmak için kırılabiliyordu.

Gizemli yaşlı kadın

Resident Evil Village resident evil village

Resident Evil Village fragmanında da görünen cübbeli yaşlı kadının, oyun testinde tüccar benzeri bir karakter olduğu belirtildi. Kaynağın belirttiği üzere o bir düşman değil ve bize bilgi vermek için orada. Ayrıca, bazı konsept sanatlarını gördüklerini söyleseler de, hakkında fazla konuşmadılar.

Testten sonra, katılımcılar bir anket doldurdu. Ardından Resident Evil Village hakkındaki düşüncelerini açıkladıkları bir oturum yaptılar. Oyun testinin yaklaşık 30 dakika uzunluğunda olduğu ve PlayStation 4 Pro‘da oynandığı söyleniyor. Ayrıca Resident Evil Village fragmanında büyük bir düşmanın çatıdan atladığı sırada çalan müzik test sırasında da duyuldu.

Resident Evil Village’ın VR versiyonu da gelecek

Son olarak, Resident Evil Village’ın VR versiyonunun da geleceği söylendi. Ancak Sony hazır olana kadar duyuruyu yapmayacaklar. Capcom’un Ağustos ayında yeni bir fragman yayınlaması bekleniyor. Kaynaklara göre yeni fragmanla birlikte hikaye daha net olacak ve seriden geri dönen başka karakter ortaya çıkacak.

Üç yıldan uzun süredir geliştirme aşamasında olan Resident Evil Village, 2021’de PlayStation 5, Xbox Series X ve PC için piyasaya sürülecek.