PUBG’nin eş zamanlı oyuncu sayısı 1 milyonun altına düştü!

SteamDB‘ye göre PlayerUnknown’s Battlegrounds PC’de bir yıl içinde ilk defa 1 milyon günlük eş zamanlı oyuncu sayısına ulaşamadı. Bu düşüşte, dün PlayStation 4’te ön sipariş oyuncuları için beta sürecine giren Call of Duty Black Ops 4‘ün PUBG benzeri battle royale modu Blackout‘un rolünün büyük olduğu düşünülüyor.

PUBG’nin düşüşü devam ediyor

PUBG‘nin eş zamanlı oyuncu sayısı dün en fazla 960,000 oyuncuya ulaşabildi. Dota 2 ise, Steam’de 1 milyon oyuncuyu geçen tek oyun oldu. Battle royale kralı bu yılın ocak ayında 3.2 milyon oyuncuya ulaşmıştı, ancak artık o günlerden eser yok.

Aşağıdaki grafik PUBG‘nin Mayıs 2017’de Steam Erken Erişime geldiği noktayı “A” noktası olarak gösteriyor. “B” olarak işaretlenen nokta ise, oyunun mağazada Erken Erişimden çıkarak tam sürüm olarak yeniden yayınlandığı gün. “C” noktası da oyunun mobil platforma çıktığı gün.

PUBG Steam pubg

Peki bu düşüşün arkasında ne var? Tabiiki çarpıcı güncellemeler, yeni özellikler ve birçok popüler yayıncı ile manşetlerden inmeyen, ücretsiz battle royale rakibi Fortnite tahminlerin başında. PUBG, Fortnite’ın sürekli olarak sunduğu içerik ve etkinliklere ayak uyduramadı ve onun yerine sürekli oyundaki hatalarla boğuştu.

Geçtiğimiz ay PUBG, oyundaki sorunları düzeltmek için büyük çaplı bir çalışma başlattı. “PUBG’yi düzeltmenin zamanı geldi” diyen Bluehole, iletişimin iyileştirilmesi, sunucu performansı ve hile tespiti gibi önemli alanlarda ilerlemeyi hızlandırmayı planladığını açıkladı.