Overwatch’ta 18,000 Güney Koreli oyuncu banlandı!

Blizzard zor zamanlar geçirmesine rağmen toplulukları için elinden geleni yapıyor gibi görünüyor. Şirket oyuncuların hala mücadele ettiği ve şikayet ettiği kötü davranışları engellemek adına büyük yol katetti. Sonuç olarak, Blizzard Güney Kore’de 18.000’den fazla Overwatch oyuncusunu banladı. Bu durum toksisiteyi engellemek için bir sistemin olması gerektiğini gösteriyordu.

Oyuncuları cezalandırmanın da ötesinde, Güney Kore’de kötü davranışların yükselmesi nedeniyle Overwatch forumunda, cezlandırılan 18,188 hesabın açık listesi paylaşıldı. Blizzard normalde her sezon sonunda engellenen hesapların listesini yayınlıyor, ancak bu kadar çok oyuncunun bulunduğu bir liste görmek alışılmadık bir durum.

Overwatch Oyun Yönetmeni Jeff Kaplan, geçen Temmuz ayında oyuncu topluluğundaki kötü davranışlarla baş etmenin odak noktası olduğunu söylemişti. Bununla birlikte, açık listelerdeki oyuncu sayısının da gösterdiği gibi ekip hala bununla mücadele ediyor. Ayrıca Blizzard’ın oyun içinde olduğu kadar ve oyun dışında da kötü davranışlara önlem aldığını belirtmekte fayda var. YouTuber’lar ve Twitch yayıncıları da kötü davranışları nedeniyle cezalandırılacak.

2018’deki girişimin ardından küfürlü davranışların azaldığı görülüyor, ancak hala alınması gereken çok yol var. Güney Kore’de, Oyun Endüstrisini Geliştirme Yasası’nda yapılan bir değişiklikle oyuncuların istatistiklerini yasal olmayan yollarla yükseltmesi (boost), iki yıla kadar hapis ve para ile cezalandırılıyor.

Bu şaşırtıcı sayılara rağmen, Overwatch deneyimini geliştirmek için çaba harcandığı açık. Blizzard, toksik Overwatch oyuncularıyla uğraşmakla zorlu bir işe girişti, ancak geliştiriciler küfürlü davranışı engellemek için yeni yollar keşfettikçe çok oyunculu eğlence zamanla daha iyi olacak.