NBA 2K20 neden kumar simülasyonu olarak derecelendirilmiyor?

NBA 2K20‘nin Kuzey Amerika’da ESRB ve Avrupa’da PEGI derecelendirme kurumları tarafından kumar olarak kategorilenmemesi şaşırtıcı değil. Yine de PEGI, Eurogamer editörüne nedenini açıkladı.

PEGI kumar içeriği tanımının NBA 2K20’nin MyTeam modunda yer alan mini oyunlar için (slot makineleri ve çark yer almasına rağmen) geçerli olmadığını ve oyunun “geleneksel bir kumar aracı olarak oynanan/uygulanan şans oyunlarının kullanımına teşvik etmediğini ve/veya öğretmediğini” düşünüyor.

NBA 2K20’nin slot makinelerinde, çark oyununda ve pachinko mini oyunlarda hiçbir şey gerçek olmadığından ve kazanılanlar sadece oyun içeriği olarak değer kazandığı için kumar oynanmadığı doğru sayılır. Ödüller oynanış yoluyla kazanılıyor ve satın alınamıyor. Bu yüzden “kumar” olarak görülmüyor. Normalde PEGI’nin durumla ilgili içerik tanımlayıcısı yalnızca kumar ve bu mekanikleri içeren oyunlar PEGI 12 veya üstü olarak derecelendiriliyor.

Diğer yandan ESRB’ye göre NBA 2K20’deki mini oyunlar “kumar simülasyonu” bile değil. NBA 2K20 için yapılan derecelendirme özetinde oyunun tek içerik tanımlayıcısı “ılımlı dil” ve görünüşe göre “hell” ve “damn” kelimelerinin yanı sıra bazı diyaloglar veya şarkı sözlerini içeriyor. ESRB bu mini oyunlar için iki tanımlayıcıdan birini uygulayabilirdi, ancak uygulamadı: Gerçek Kumar ve Kumar Simülasyonu. Kumar simülasyonu “oyuncu gerçek para ya da para birimleri kullanmadan bahis veya kumar oynayabilir” anlamına geliyor.

İşte NBA 2K20’nin tartışmaları ateşleyen fragmanı:

ESRB bağımsız bir kurum olsa da aynı zamanda oyun endüstrisi tarafından inşa edildi. Derecelendirme otoritesi 25 yıl önce Eğlence Yazılım Birliği tarafından kuruldu. Sektörün ESA’ya göre konumu; spor video oyunlarındaki kart koleksiyonu modlarındaki bu tür kart paketlerinin, mini oyunların ve diğer oyunlardaki ganimet kutularının gerçek para kullanılmadığı için kumar olmadığı sonucuna varıyor. Dolayısıyla endüstri bu tür içeriklerin kumar olmadığını söylerken, derecelendirme kurumları ne yazık ki kumar simülasyonu olarak bile görmüyor.

ESRB, PEGI ya da herhangi bir kurum NBA 2K20’yi “kumar simülasyonu” olarak etiketlerse, bundan sadece Take-Two Interactive etkilenmez. Aynı etiketin EA Sports’un oyunlarına ve muhtemelen MLB The Show and Pro Evolution Soccer’a kadar uzanabilir. Yani yayıncılara büyük bir darbe olur.

PEGI konuyla ilgili: “Bazı insanları rahatlatacağının farkındayız ve bu PEGI’nin iç tartışmalarının bir parçası. Oyun endüstrisi sürekli (ve son yıllarda hızla) evrimleşmekte. Bir derecelendirme kuruluşu olarak bu gelişmelerin sınıflandırma kriterlerimize yansımasını sağlamalıyız. Kararlarımızı tek bir fragmanın içeriğine dayandırmıyoruz ancak derecelendirme sisteminin (ve genel olarak video oyun endüstrisi) bu endişeleri nasıl ele alması gerektiği konusunda doğru bir değerlendirme yapacağız.” açıklamasını yaptı.

2K Games’in Birleşik Krallık YouTube hesabı tarafından yayınlanan fragman o zamandan beri kullanılıyor ve hala ana NBA 2K YouTube kanalında yayında. NBA 2K20 belki gerçek parayla kumar oynatmıyor ama kumar mekaniğine teşvik ederek oynatıyor… Bana kalırsa bir spor oyunu için gereksiz, tartışmalı bir mekanik ve doğru derecelendirilmesi gerekir.

NBA 2K20 6 Eylül Cuma günü PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC’ye gelecek.