Mass Effect Legendary Edition, orijinal üçleme ile karşılaştırıldı (Video)

Mass Effect Legendary Edition, orijinal üçleme ile karşılaştırıldı (Video)
Mass Effect Legendary Edition, orijinal üçlemeyi önümüzdeki ay modern donanımlara taşıyacak. BioWare ve EA, yenilenen koleksiyonu piyasaya sürmeden önce ilk üçlemeden aynı sahnelerle yan yana getirerek karşılaştırdı. Karşılaştırma...

Mass Effect Legendary Edition, orijinal üçlemeyi önümüzdeki ay modern donanımlara taşıyacak. BioWare ve EA, yenilenen koleksiyonu piyasaya sürmeden önce ilk üçlemeden aynı sahnelerle yan yana getirerek karşılaştırdı. Karşılaştırma görüntüleri, oyunlar üzerinde yapılan kapsamlı görsel iyileştirmeleri ortaya koyuyor.

BioWare, fragmanın yanı sıra Mass Effect üçlemesini yeniden düzenleme sürecini detaylandıran kapsamlı bir makale yayınladı. Geliştiriciye göre oyun motorunun sürümünü güncellemek gibi temel değişiklikleri uygulamak bir yana, ufak değişiklikler bile çok çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyordu. Mass Effect Legendary Edition, sadece orijinal oyunlara makyaj yapmak kadar kolay olmadı.

Mass Effect serisi, görsel olarak yenilenirken zorlu işlemlerden geçti

Geliştirici üçlemeyi yenilemeye başlarken varlık sayısının ve bunların kalite seviyelerinin çok fazla olması, BioWare'in her bir varlık türünü iyileştirmek için uyguladığı stratejiyi şekillendirdi. Mass Effect Legendary Edition geliştirilirken yerel 720p'den (1080p'ye yükseltilmiş) 4K çözünürlüğe geçiş büyük bir zorluktu. Çünkü bu, çok daha düşük bir çözünürlüğe sahip olan 30.000'den fazla dokuyu yeniden düzenlemek veya yeniden yapmak anlamına geliyordu.

Ekip ardından sonraki oyunlardan ve DLC'lerden iyileştirilmiş varlıkları kullandı, bunları geliştirdi ve tüm üçleme boyunca kullandı. Bununla birlikte, üç oyunda süreklilik sorunu ortaya çıkarmasını istemediler ve bu nedenle her oyunun karakter modelleri güncellendi. Liara, Garrus, Kaiden, Kaptan Anderson ve daha fazla karakterde üçleme boyunca yaşlanmaları, olgunlaşmaları göz önünde bulundurularak küçük değişiklikler yapıldı. Ayrıca kıyafetler modernize edildi ve karakterler roketle vurulduğunda ortaya çıkan efektler yenilendi.

Tüm bunların yanı sıra çevre sanatçıları, Legendary Edition'ı görsel olarak geliştirmek için üçlemenin seviyelerinde değişiklikler yaptı. Çorak alanlara sahne eklendi, düşük çözünürlüklü veya uzatılmış dokular yeniden oluşturuldu, pürüzlü 3D varlıkları düzleştirildi ve zayıf aydınlatmaya sahip yüzeylerde gölgelendiriciler modernize edildi. Son olarak, post prodüksiyon efektleri, üç oyunda daha kaliteli bir görünüm ve daha fazla kararlılık sağlamak için geliştirildi. Aynı zamanda gerçek zamanlı yansımalar da eklendi.

Mass Effect Legendary Edition ve orijinal oyunların karşılaştırması

Mass Effect Legendary Edition, 14 Mayıs 2021'de PS4, Xbox One ve PC için piyasaya sürülecek. Geriye dönük uyumluluk sayesinde PS5 ve Xbox Series X/S konsollarında da oynanabilecek. Oyun, PlayStation Store'da 499,99 TL, Steam'de ise 419,99 TL'den ön siparişe açıldı.