İranlı oyuncular yaptırımlar nedeniyle Apex Legends’e erişemiyor

İran’daki oyuncular, ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Respawn Entertainment’ın oynaması ücretsiz battle royale oyunu Apex Legends‘e erişimlerinin yasak olduğunu açıkladılar.

ResetEra kullanıcısı RevengeTaken, Apex Legends‘in İran’da erişilemeyen tek Electronic Arts oyunu olduğunu ve oyuncuların EA destek ekibiyle temas kurmaya çalıştığını bildirdi. Ancak destek temsilcilerinin neredeyse tamamı yardım edemediklerini açıkladıktan sonra canlı sohbetleri aniden sona erdirdi. Destek ekibinden bir temsilci sorunun “içsel nedenlerle” ilgili olduğunu iddia etti.

Kullanıcılar yayıncıyı konuyla ilgili şikayetlerini bildirmek için EA’in resmi forumlarına girdiklerinde şirketin ABD yasalarına uygun davrandığı belirtildi.

EA_Andy rumuzlu EA topluluk yöneticisi: “Şu anda ABD ambargoları ve yaptırım yasalarına uygun davrandığımız için İran’dan oyuna erişmek mümkün değil.” diye yazdı.

İran’da Anthem demosuna ve The Division 2 betasına da erişilemeyeceği konusunda ek raporlar var, ancak yaptırımların her iki oyunun da yayınlanmasını etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil.

RevengeTaken’a göre; İranlı oyuncuların Apex Legends’i VPN ile başka bir ülke üzerinden IP alarak oynamaları mümkün. Ancak, ping sorunları baş gösterdiğinden deneyim akıcı olmuyor. EA’in önceki oyunlarına erişilebildiğinden ve Fortnite dahil olmak üzere çeşitli Kuzey Amerikalı geliştiriciler ve yayıncılar tarafından yayınlanan diğer çok oyunculu oyunlar göz önüne alındığında oyuncular bu gelişmeye şaşırdılar.

RevengeTaken son olarak: “Herhangi bir siyasi partiye taraf olmaya ya da bir ülkenin diğerine karşı davranışlarını desteklemeye çalışmıyorum. Ama biz İranlıyız, insanız, oyuncuyuz, oyunları sevdiğimizi ve oyunlar yaptığımızı anlayın.” dedi. Ambargo gibi sebeplerden dolayı oyuncuların mağdur olması üzücü. Umuyoruz ki başta Apex Legends olmak üzere diğer tüm oyunların üzerinden siyasi eller kalkar.

Apex Legends hızlı bir başarı yakaladı ve performansıyla şaşırtmaya devam ediyor. Respawn’ın Titanfall evreni üzerine kurulan oynaması ücretsiz battle royale oyunu Apex Legends hakkında daha fazlası için incelememize göz atabilirsiniz.