Ion Maiden’ın ismi dava tehdidiyle Ion Fury olarak değiştirildi

Voidpoint, 3D Realms ve 1C Entertainment’ın ortak yapımı Ion Maiden’ın artık yeni bir adı var: Ion Fury. Oyunun ismi ünlü rock grubu Iron Maiden‘dan gelen 2 milyon dolarlık dava tehdidi nedeniyle değiştirildi. Dava dosyasında 3D Realms’ın oyununun tüketiciler arasında karışıklığa yol açabilecek sorunlar oluşturması nedeniyle ticari marka ihlalinde bulunduğu iddia edildi.

PC platformunda (Steam) şu anda erken erişimde olan oyunun ismi Ion Fury olarak değiştirildi ve 15 Ağustos 2019’da tam sürüm olarak yayınlanacak. Ancak PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch sürümleri daha sonraki bir tarihte duyurulacak.

Şikayet büyük ölçüde marka karışıklığıyla ilgili. Ion Maiden isminin Iron Maiden’a benzemesinin yanı sıra oyunun kahramanı Shelley Harrison’ın isim olarak Iron Maiden grubun kurucusu Steve Harris‘e açıkça benzediği de iddia edildi. Ayrıca hem oyun hem de grup çelik görünümlü bir yazı tipi ve kafatası şeklinde bir maskot kullanıyor. Tüm bunların yanı sıra Ion Maiden‘ın sarı, kafatası şeklindeki bombasının Iron Maiden’ın tüm video oyunlarında, disk kapaklarında, tişörtlerinde ve ürünlerinde görünen Eddie karakterine grafiksel olarak benzer olduğu belirtildi. Davada tüm bu unsurların hayranlar arasında karışıklığa yol açabileceği öne sürüldü.

Ion Fury‘de oyuncular Dr. Jadus Heskel’in şeytani planlarını bozmaya çalışan Shelley “Bombshell” Harrison olarak oynuyorlar. Duke Nukem 3D‘nin halefi olarak gösterilen oyunda Build motoru kullanıldı. Oyunun seviyeleri, oyuncuların tekrar oynayabilecekleri çok sayıda farklı rota içeriyor.