HTC Vive, VR’ın öldüğünü düşünenlere yanıt verdi

Son dönemde düşen satışlar ve VR teknolojisinin geri planda kalması nedeniyle ortaya bazı analizler ve iddialar atılıyor. HTC Vive ise “VR ölüyor” yorumlarına blog yazısıyla yanıt verdi.

HTC Vive: VR’ın öldüğünü mü düşünüyorsunuz? Daha yeni başlıyor

HTC blog yazısında; satışların düşmesine rağmen, VR’ı parlak bir geleceğin beklediğini vurguladı. Ancak kendi gözlükleri için satış rakamlarını ortaya koymadı.

Tartışmalar, Amazon satış sıralaması verileri tarafından takip edilen satış rakamlarına bakarak yola çıkan Digital Trends‘in makalesiyle tetiklendi. Veriler, dört büyük oyun markasının (Sony – PlayStation VR, HTC – Vive, Oculus – Oculus Go ve Samsung – Gear VR) satışlarının önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor.

Rapora göre; sadece Sony’nin PlayStation VR kulaklığı hayat belirtisi gösteriyor. Ama bu kötü övgünün ardından makale, “Bu tam olarak felaket değil” diye devam ediyor ve aşağıdaki grafiği yorumlayarak: “Tüm video oyun ürünleri arasında 100’lük seviye çok kötü değil – ama kesinlikle gözlüklerin raflardan uçtuğunu göstermiyor. Oyuncular mütevazi şekilde ilgileniyorlar.” yorumunu yapıyor.

Skyrim VR PS VR satış rakamları

HTC, açıkça rapordan rahatsız ve Vive yeterince sattığı için rakamların düşüşe geçtiğini belirtiyor: “Vive, tüm zamanların en yüksek satış hızındaydı, haftalar boyunca sattık. Üçüncü takvim yılında, tüketici elektroniği ürünü için, böyle bir gidişat neredeyse duyulmamıştır.”

“Yine de endişelenmeyin; Vive’nin üretimini hızlandırıyoruz ve ürünler önümüzdeki haftalarda çevrimiçi ve perakendede satış yapmaya devam edecek.”

HTC daha sonra Vive’ı pazar lideri olarak gösteren ve VR gelir paylaşımını analiz eden  International Data Corporation (IDC) verilerini aktardı.

VR pazar verileri

Ancak Vive için bir satış rakamı açıklayamadı (Sony, PS VR’ın lansmandan bu yana 2 milyon ürün sattığını açıklamıştı). Şirket, daha önce VR satış verilerinin eksikliğinden şikayetçi olduğu blog yazısında şöyle diyor: “Premium VR zamanla katılaştı ve yükseldi, ancak büyük oyuncular piyasaki ivmelerini desteklemek için satış rakamlarını açıklamıyor.”

Sony, Mayıs 2018’de PS VR‘ın pazarda büyürken, toplam VR pazarı için büyümenin “beklentinin altında” olduğunu söyledi.

Mayıs ayının başlarında, Oculus VR‘dan Matt Conte, 2018’de VR pazarının büyüklüğünün umduğundan daha küçük olduğunu söyledi.