FIFA 20 ırkçılığa karşı ücretsiz oyun içi kitler sunuyor

Bulgaristan’daki taraftarların ırkçı hareket ve söylemlerde bulunmasının ardından EA Sports FIFA geliştiricileri kayıtsız kalmadı. FIFA 20’nin İngiltere Premier Ligi tarafından gerçekleştirilen “Irkçılığa Yer Yok” kampanyasına destek olarak tasarlanan kitleri, tüm oyunculara ücretsiz olarak sunuluyor.

Aslında yeni FIFA 20 güncellemesi, İngiltere’nin Pazartesi günü Bulgaristan’ın Sofya kentinde 6-0 kazandığı maçta yapılan ırkçı hareketlere karşı bir tepki. UEFA Euro 2020 eleme maçında Bulgar seyirciler arasından bir grup, İngiltere’nin golcü oyuncuları Raheem Sterling ve Marcus Rashford‘a ırkçı tezahüratlar ve faşist selamları yapmıştı…

Ayrıca FIFA 20’nin yeni formasına, stadyumlardaki ırkçılık karşıtı mesajlar eşlik ediyor. Üzücü olayın ardından Man United ve İngiltere milli takımı kanat oyuncusu Jesse Lingard: “Irkçılık sporda veya toplumda var olamaz ve asla kabul edilemez. Herkesin güvende ve ait hissetme hakkı var.” açıklamasını yapmıştı. İngiltere Euro 2020 grup aşamalarında 7 Eylül’de Bulgaristan’ı evinde 4-0 yenmiş, ardından sözü geçen maçta geçtiğimiz Pazartesi günü deplasmanda 6-0 gibi ezici bir skorla galip gelmiş, ırkçılığa maruz kalan Rashford (7) ve Sterling (45+ ve 69) gollerini atarak cevaplarını vermişlerdi.

Bulgar taraftarların tepki gören hareketinin ardından Pazartesi günkü maçın ilk yarısının bitiminde resmi bir uyarı yapılmıştı ve milli takımın kaptanı Ivelin Popov tacizden vazgeçmeleri için taraftarları sakinleştirmeye çalışmıştı. Maçın ardından Bulgaristan futbol federasyonu başkanı istifa etti.

FIFA 20 oynuyorsanız ücretsiz forma kitinizi alarak “Irkçılığa Yer Yok” diyebilirsiniz.