FIFA 20’nin yeni fragmanı oynanış mekaniklerine odaklanıyor

EA’in FIFA 20 ile getireceği en büyük yenilik sokak futbolunu seriye taşıyacak yeni Volta modu. Bununla birlikte oyuncular FIFA 19’da yapılan oyunanış değişikliklerinden tatmin olmadığını belirtmiş ve EA geri bildirimlere dayanarak FIFA 20’de yapacağı değişiklikleri açıklamıştı. Yeni fragman tüm özellikleri ve yenilikleri ortaya koymasa da serinin eğlenceli ve gerçekçi eğilimini sergiliyor.

FIFA 20 fragmanda Duran Top Yenilemesi, Dinamik Bire Bir mücadele, yeni Top Fiziği, Soğukkanlı Bitiricilik gibi yeni ve yenilenen özelliklere odaklanıyor. Serinin yeni oyunu daha gerçekçi oyun akışı, sonucu belirleyici anlar ve gelişmiş top fiziği Sistemiyle oyuncuları maçlardaki kilit anların merkezine koymayı hedefliyor. İşte FIFA 20’nin yeni oynanış fragmanı:

Öncelikle fragmanda da görüldüğü gibi FIFA 20’de yapılan ilk büyük değişiklik duran toplarda yapıldı. Yenilenen sistem her zamankinden daha ödüllendirici, beceri odaklı bitiricilik yeteneğiyle serbest vuruşlarda ve penaltılarda oyunculara daha çok fırsat veriyor. Duran toplarda işaretçiyle hedefleme yapılarak falsolar ve topun gidişine dair ayarlamalarla daha yenilenen, iddialı bir deneyim sunacak.

EA ayrıca FIFA 20’de daha fazla bire bir mücadele fırsatı sunmayı hedefliyor. Yeni oyunda hem saldırı hem de savunma bölgelerinde belirli senaryolara nasıl yaklaşacağınız konusunda daha iyi kontrol ve daha fazla seçenek sunulacak. Oyunun temposu kullanılarak tasarlanan yeni oyun akışı gerçek hayata benzer alan paylaşımı ve oyun hızı sunarak daha fazla bire bir fırsatla oyundaki Belirleyici Anları öne çıkaracak.

Oyunun yenilenen top fiziği dikkat çeken bir diğer nokta. Yenilenen hareket sistemi topun daha gerçekçi dönmesini ve sekmesini sağlayarak gerçeğe her zamankinden daha yakın bir futbol deneyimi vadediyor. Ayrıca topun altına girilen teknik şutlardan ölü yaprak vuruşlarına, yön değiştirerek giden duran toplara ve gelişine yüksek şutlara kadar çok sayıda gerçekçi şut açısı oluşturuyor.

Son olarak FIFA 20’nin yenilenen şutları size daha kararlı ve net bir bitiricilik sunacak. Bu sayede, özgün bitiricilik tekniklerini ve voleli ortalar gibi zor pozisyonlarda risk ve alınan sonuç gerçek hayata paralel bir deneyim ortaya çıkıyor. Yeni oyunda yapılacak değişikliklerin genel listesine buradan erişebilirsiniz.

EA özellikle FIFA 20’de hızın nasıl ele alınacağı konusunda toplulukla iletişim eksikliği yaşıyor. Serinin önceki oyunlarında hızlı forvetler yavaş bir yapay zeka defans oyuncusu tarafından kolayca yakalanıyor ve ataklar sinir bozucu bir şekilde kesiliyordu. Futbol oyunlarının kanayan yarası olarak bu sorun güzel bir şekilde dengelenebilirse topluluğu mutlu edeceği kesin.

FIFA 20, 27 Eylül’de PS4, Xbox One ve PC’ye gelecek. Ayrıca aynı gün FIFA 20: Legacy Edition Nintendo Switch’te yayınlanacak.