FIFA 19 hayatta kalma modu ve hakemi kapatma özelliğiyle geliyor

EA Sports, FIFA 19 için standart Santra modunu genişletip yeniliyor. Ayrıca oyuna yeni hayatta kalma modu sunuyor ve hakemi kapatmanıza izin veriyor.

FIFA yıllar boyunca oyunlarında arkadaşlarınızla hızlı maç yapmanıza izin verdi, ancak oynanış ve seçenekler sınırlıydı. FIFA 19’un yeni Santra modu, bir takım modlar seçmenizi ve ayarları değiştirebilmenizi sağlayacak.

FIFA 19 geniş Santra modu seçenekleri sunacak

FIFA 19 menü fifa 19

FIFA 19‘da FA Cup finali ve Şampiyonlar Ligi maçları (grup maçları, yarı final maçları veya final maçı) gibi EA Sports’un FIFA için aldığı lisanslı maçların bazılarını oynayabileceksiniz. Bu özellikler standart Santra modu deneyimine biraz çeşitlilik katıyor ve farklı maç türleriyle eşlik ediyor. Böylece serinin iki ayaklı bir maçını bile oynayabileceksiniz. Hızlı bir turnuva deneyimi denebilir.

FIFA 19’da daha ilginç olan ise hayatta kalma modu. Burada, bir gol attığınız zaman, oyuncularınızdan biri (rastgele) sahadan ayrılıyor. Maç o şekilde devam ediyor ve gol attıkça oyuncuyu kaybediyorsunuz ve böyle devam eder. Burda olay, gol atmanın oyunu sizin için zorlaştırması.

Hayatta kalma modu, FIFA 19‘a battle royale modu getirmiyor, çünkü ayakta kalan son oyuncu durumu burada geçerli değil. Hayatta kalma modu, gerçek hayattaki futbol kurallarına uyuyor, çünkü eğer takımlar yedi oyuncudan daha az olursa maç bitiyor. Yani, kazanmak için 90 dakika içinde beş gol atmanız gerekiyor. Böylece oyuncularınızın beşi oyundan ayrılacak ve kazanacaksınız.

Kreatif direktör Matt Prior: “Battle royale, bu fikir çıktıktan kısa bir süre sonra başladı, ama komik olan şu ki, insanlar battle royale ile (hayatta kalma modunu) ilişkilendiriyor” diyor.

“Eminim ki insanlara bunu söylediğimde bana inanmayacaklardır, ama gerçekten bununla hiçbir ilgisi yok ve böyle görülmesi komik! 2012’deki FIFA Street oyunumuza bakarsak, hayatta kalma tarzımız vardı. Biraz farklı ama benzer bir kavram… Bir süredir ana oyuna getirmeyi düşündüğümüz bir şeydi ve insanlar genellikle bunu seviyor.”

FIFA 19’un hayatta kalma modu, oyuncular çıkarken özel ara sahneler ve yorumcular Martin Tyler – Alan Smith’den özel sesler içerecek. Zaten ikilinin hayatta kalma modunu öylesine bir maçmış gibi yorumlamaları garip olurdu.

Santra moduna yeni bir dokunuş: “Ev Kuralları”

FIFA 19 Ev Kuralları fifa 19

Tüm bunların yanı sıra FIFA 19’daki en eğlenceli mod, Santra ile sunulacak yeni ev kuralları modu olabilir. Burada kuralların olmadığı, önceden ayarlanmış maç türleri arasından seçim yapabileceksiniz. Mesela hakem veya fauller olmadığından herkesin yoldan çıkması konusunda endişelenmenize gerek yok. Sadece kafa ve vole golleri sayılacak ve bu göründüğünden daha zor.

Kuralsızlık FIFA 19’da büyük bir eğlence sunacak gibi görünüyor. Kendinizi kart görmemek için yıllarca tuttuktan sonra FIFA’yı bir de böyle oynamak için kendinizi baştan eğitmek zorunda kalacaksınız. Kuralların olmayışı, komik çarpışmalarla birleşince, eğlenceli bir deneyim sunacaktır.

FIFA 19 detaylı istatistikler fifa 19

FIFA 19 için en yararlı yeniliklerden biri de detaylı istatistik takibi. Artık, santra modunda ilerlemenizi, oyuna başladığınızda oluşturduğunuz yeni bir başlangıç ismine bağlayabileceksiniz. (Bu ismi PSN veya Xbox Live’a bağlarsanız, buluta eklenecek ve Santra modunu arkadaşınızın konsolunda oynarken çekebileceksiniz.)

İstatistik işleme ile rekorunuzu kooperatif rakiplerinize karşı istatistiklerinizi izleyebileceksiniz. Goller nereden atıldı, kalenin neresinden girdi gibi birçok bilgiyi takip edebileceksiniz.

Son olarak, FIFA 19’un yeni Santra modunda yeni avantaj ayarları olacak. Burada amaç, oyun sahasını dengelemek. Böylece uzman bir FIFA oyuncusu daha az deneyimli bir rakibe karşı zorlu bir maç ayarlayabilecek. Örneğin, 3-0 geriden başlayabilecek veya bunun tersini yapabileceksiniz. Hatta yapay zeka takım arkadaşlarınızın seviyesini dahi ayarlayabileceksiniz. Yani FIFA 19 yeteneksiz kardeş dostu bir oyun olacak diyebiliriz. Kolun fişini çekmek yerine, onlara avantajlar verin.