Doom Eternal’ın oynanış ve hikaye detayları açıklandı

QuakeCon 2018 programı sırasında id Software, Doom Eternal için yeni bir oynanış görüntüsü paylaştı.

İlk olarak Doom Slayer 2.0 da dahil olmak üzere yeni oyun öğelerini gösteren Doom Eternal’dan tam yedi dakikalık bir oynanış gösterildi. Oyuncular kontrol edecekleri yeni Slayer‘ı; yeni zırh, alev makinesi ile bir omuz topu, yakın dövüş saldırıları için bir kol bıçağı ve yeni bir hızlı saldırı yeteneğiyle tamamlayacaklar.

Doom Eternal’a dair daha fazla ayrıntı ortaya çıktı

Süper Shotgun’ın Slayer’ı iblislere doğru çeken ve onları uçurmadan önce yakın kalmasını sağlayan yeni kanca Meat Hook da dahil olmak üzere Doom Eternal’ın geliştirilmiş silahları da gösterildi.

Görüntüler, hem eski hem de yeni düşmanları tanıtıyor. Yeni Doom Hunter ve Marauder’lar gibi yeni düşmanların yanı sıra, önceki Doom oyunlarından Acin Elemental, Archvile ve Arachnotron gibi düşmanlar da yer alıyor. Doom Eternal’ın yeni “destructible demons” sistemi, düşmanları öldürürken onları kelimenin tam anlamıyla parçalara ayırdığını gösteriyor.

Stüdyo ayrıca yeni bir akın modunun oyunda yer alacağını ortaya koydu. Bu da oyuncuların Dark Souls’a benzer bir şekilde diğer oyuncuları iblis olarak işgal etmelerini sağlıyor. Ancak, Eternal oyuncuları aslında diğer oyuncuları bir grup şeytan olarak işgal edebilecekler.

Doom için daha fazla hikaye oluşturmak isteyen id Software: “Artık sadece bir Doom oyunu yapmıyoruz, bir Doom evreni inşa ediyoruz.” dedi. Doom’un (2016) ardından, Doom Slayer artık yeryüzündeki cehennemde iblislerle savaşıyor. Ancak oyuncuların ziyaret edebilecekleri tek yer dünya olmayacak. Mars’ın iki ayından biri olan Phobos’ta geçen oynanış videosunu, aşağıda görebilirsiniz.

Açılış konuşmasında geliştirici oyunun PC’de klavye ve mouse ayarlarıyla ne kadar hızlı bir oynanışa sahip olduğunu, artan görüş alanı özelliği ile gösterdi.

Son olarak Doom Eternal’ın 60 fps‘de çalışacağı da doğrulandı. Ancak oyunun Nintendo Switch versiyonunu hakkında detay açıklanmadı.

PlayStation 4, PC, Xbox One ve Switch platformlarına geleceği doğrulanan Doom Eternal için yayınlanma tarihi verilmedi.