DayZ Avustralya’da tamamıyla yasaklandı

Bohemia Interactive’in çok oyunculu hayatta kalma oyunu DayZ‘nin fiziksel sürümünün Avustralya’da sınıflandırılması reddedildi ve aynı zamanda teşvik veya ödüllerle yasa dışı veya yasaklı uyuşturucu kullanımı nedeniyle dijital mağazalardan da kaldırıldı.

Kotaku‘nun haberine göre DayZ ilk olarak MA15+ olarak derecelendirildi ve çevrimiçi satışına izin verildi. Ancak daha sonra oyunun kutulu sürümü yasaklandı ve Avustralya sınıflandırma kurulu oyunu PlayStation Store ve Xbox Live’dan kaldırdı. İşte sınıflandırma kurulunun açıklaması:

“Genel oynanışta oyuncu çeşitli ekipman, malzeme, silah toplama ve kullanma yeteneğine sahip. Oyuncunun sağlığını iyileştirme seçeneklerinden biri oyuncunun envanterindeki ‘cannabis’ olarak ifade edilen marijuana otu. Kenevir oyun kapsamında teşvik veya ödül olarak kullanılmasaydı R18+ sınıflandırmasıyla ele alınabilirdi.”

Bohemia Interactive IGN‘e verdiği demeçte DayZ’yi Avustraylaylı oyunculara ulaştırmak için çözüm aradığını söyledi:

“Sınıflandırma Kurulunun DayZ’yi çevrimiçi mağazalardan kaldırma kararının farkındayız. Oyun sadece PlayStation ve Xbox mağazalarından kaldırıldı. Oyunu sınıflandırmayı reddetmenin arkasındaki sebep oyundaki madde kullanımı özellikleri. Mesela oyunda morfin var. Kullanımına izin verilir ancak Avustralya düzenlemelerine uyması için çok özel bir şekilde gösterilmesi gerekir.

Avustralyalı oyuncular topluluğumuzun büyük ve çok önemli bir parçası. Şu anda oyunu Avustralya pazarında tutmak ve tüm düzenlemelere göre sınıflandırmayı geçmek için en iyi çözümü arıyoruz. Oyunu Avustralyalı oyuncular için oynanabilir ve kullanılabilir kılmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

DayZ’nin yasaklanma sebebi daha önce Fallout 3‘te de olduğu gibi R18+ sınıflandırma kuralları uyarınca madde kullanımına izin verildiği halde kullanımın “ayrıntılı veya gerçekçi” olmaması gerektiğine dikkat çekmekte.