DayZ’nin Avustralya yasağı kalktı

Bu ayın başlarında Avustralya oyun içi teşvikler veya ödüller yoluyla yasa dışı veya yasak uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle DayZ‘yi sınıflandırmama kararı almıştı. Elbette kıta yetkililerinin sınıflandırmayı reddetmesiyle ülkede oyunun tüm fiziksel ve dijital kopyaları yasaklanmıştı. Geliştirici Bohemia Interactive oyuncu tabanını bölmek istemedikleri için dünya genelinde DayZ’de uyuşturucu ve uyuşturucu madde kullanımını gösteren her şeyi kaldırdı ve Avustralya oyunu sınıflandırdı.

DayZ çok oyunculu bir zombi hayatta kalma oyunu. Oyunda marijuana kullanımıyla oyuncunun sağlığını iyileştirme mekaniği ve kenevir tarlaları vardı. Avustralya Sınıflandırma Kurulu bunu tüketiciler için uygun görmedi ve oyun bu yüzden yasaklanmıştı.

İyileştirme mekaniğinin oyundan kaldırılmasıyla kurul oyunu MA15+ olarak derecelendirdi. DayZ’nin Avustralya’daki PlayStation Store, Xbox Live ve Steam mağazalarına yakında geri dönmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda geliştirici ve yayıncı Bohemia Interactive’in ülkede kutulu sürümü de yayınlayabileceği anlamına geliyor.

Avustralya’nın sınıflandırmayı reddettiği ilk oyun DayZ değil. Daha önce Fallout 3 ve Mortal Kombat 9 da geliştiriciler rahatsız edici içerikleri kaldırana kadar yasaklandılar. We Happy Few‘i de uyuşturucu kullanımı nedeniyle incelemeye aldılar. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Hotline Miami 2 Nintendo Switch sürümüyle Avustralya’da ilk kez yayınlandı. Daha önceleri Call of Duty: WWII‘nin satışa sunulabilmesi için geliştiriciler cinsel saldırı sahnesini değiştirmek zorunda kalmışlardı.

DayZ ilk olarak Aralık 2018’de erken erişimden çıkarak PC’de yayınlandı. Zombi salgını daha sonra 27 Mart 2019’da Xbox One’ı istila etti ve son olarak 29 Mayıs 2019’da PlayStation 4’e geldi.