Dauntless PS4’e çapraz platform desteğiyle gelen ilk oyun oldu

Dauntless PlayStation 4 ve Xbox One’da resmi olarak yayınlandı ve platformda ilk olmayı başardı. Platformlar arası oyun desteği içeren sınırlı sayıda yapımdan biri olan Dauntless, aynı zamanda PlayStation 4’te bu özellikle yayınlanan ilk oyun oldu.

Dauntless sadece çapraz oyun değil, aynı zamanda çapraz ilerleme özelliklerine de sahip. Tam çapraz oyun desteği, geliştirici olarak Phoenix Lab’ın lansman için planladığı özelliklerden biriydi ve vaadini yerine getirdi.

Oyun ilk defa duyurulduğunda, Phoenix Labs hedefleri için “One Dauntless” ibaresini kullanmıştı. Geliştiricinin planları iddialıydı, ama başardı. Daha önce Sony, Microsoft ve Epic Games gibi şirketler de bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çaba göstermişti. Oyunun Nintendo Switch ve mobil sürümleri de geliştirilme aşamasında ve çapraz oyun desteği bu platformlara da genişleyecek.

Dauntless’ın PlayStation 4’te platformlar arası özellikle başlatılması eşi benzeri görülmemiş bir hamle ve muhtemelen Sony’nin politikasında büyük bir değişiklik olduğuna işaret ediyor. Ayrıca iki oyun daha teknik PlayStation 4’te beta sürümüyle tam platformlar arası oyunu destekliyor. Değişime önayak olan ilk oyun Fortnite oldu ve lansmandan bir yıl sonra beklenen özelliğe kavuştu. Sony’nin çapraz oyun programı daha sonra bu yıl Rocket League ile daha da genişledi.

Dauntless‘ta parçalanmış bir dünyayı canavar Behemoth’lardan korumakla görevli Katil rolündesiniz. Devasa canavarlarla mücadele ederek, güçlü silahlar ve katlettiğiniz yaratıklardan zırhlar üretebilir ve bunların tümünü ücretsiz çevrimiçi bir dünyada, tüm arkadaşlarınızla yapabilirsiniz. Oyun bazı yönleriyle Monster Hunter serisinden ilham aldı ve Monster Hunter: World aslında Dauntless’in oyuncu tabanının büyümesine yardımcı oldu.

İlk defa 2016 Game Awards’ta duyurulan oyun, Mayıs 2018’den beri Açık Beta sürümüyle PC platformundaydı. Bugün yeni karakter özelleştirme sistemi de dahil olmak üzere birçok büyük güncelleme aldı.

Dauntless PlayStation 4, Xbox One ve PC’de oynanabilir. Ayrıca Nintendo Switch ve mobil sürümleri yakında yayınlanacak.