Cyberpunk 2077’yi kimseyi öldürmeden bitirmek mümkün

E3 2019’da Cyberpunk 2077 demosunun sunulduğu sırada; oyunu kimseyi öldürmeden bitirebileceğimiz doğrulandı. CD Projekt RED bunun, geçen yıl E3’te toplanan geri bildirimlere ve anketlere dayanarak yapılan bir değişiklik olduğunu söyledi.

Cyberpunk 2077’nin görev tasarımcısı Paweł Sasko, PC Gamer‘a konuştu: “Şu anda her silah ve siber yazılımın ölümcül olmayan bir seçeneği var. Sanırım her şeyin diyebilirim. Yalnız önemli bir nokta var: sadece doğası gereği öldürücü olan silahlar hariç. Diyelim ki birini bazukayla vurdunuz ve kafasını uçurdunuz. Bu genellikle öldürücüdür.”

Evet Cyberpunk 2077’de büyük ölçüde ölümcül silahlar olduğu aşikar. Yani Sasko’nun demek istediği; oyunda bazı silahlar var ki, birini öldürmeden geçme şansı bırakmıyor. Ancak genellikle bütün silahlar için ikinci bir şans var.

“Ancak aslında birçok şeyin ölümcül olmayan seçeneği var. Hemen hemen her silah ve siber yazılımı ölümcül olmayan bir şekilde kullanabilirsiniz. Düşmanları yere serebilir, boğabilir, uyutabilir ve benzeri şeyler yapabilirsiniz. Oyundaki boss’lardan Sasquatch da dahil olmak üzere onları öldürmenin ve bağışlamanın yolları var.”

Cyberpunk 2077’nin E3 2019 demosunda, Animals üyeleriyle dolu (çete öyeleri) terk edilmiş bir alışveriş merkezinden geçerken farklı yöntemlerin sergilendiği bir görev sırasında ölümcül bir çatışmayı önlemek için bazı gizlilik içeren ve pasif seçenekler gösterildi.

Oyuncular bazı düşmanların arkasından gizlice gelerek onları öldürme ya da etkisiz hale getirme seçeneğine sahip olacaklar. Örneğin; düşmanlara boğma pozisyonunda sarılıp çevredeki objeleri kullanarak etkisiz hale getirebilecekler. Demoda V çete üyelerinden birini hakladı ve pasif olarak etkisiz hale getirerek çöp bacasından aşağı attı. Yine de Cyberpunk 2077’nin agresif doğasını engellemek zor.

Ayrıca Cyberpunk 2077‘de sayısız hack kabiliyetine sahip olacaksınız ve bunlar gizli ve pasif yaklaşımı daha mümkün kılacak. Dikkat dağıtmak için kameraları kapatabilecek, düşman implantlarına kötü amaçlı yazılımlar yükleyebilecek ya da çevresel objelerle saldırabileceksiniz. Oyunda neredeyse her şey bir ağa bağlı. Örneğin, yakındaki içecek makinesini hackleyerek içecek çıkarmasını sağlayabilir ve düşmanların dikkatini çekebilirsiniz.

Cyberpunk 2077 fırtınası henüz dinmedi ve E3 2019’dan gelecek tüm haber ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.