Control geliştiricisi kadın karakterin önemini vurguladı

Control‘un anlatı tasarımcısı Brooke Maggs, Remedy Entertainment’ın oyunun kahramanının kadın olması konusunda çok istekli olduğunu ve bunun stüdyoya katılma nedenlerinden biri olduğunu açıkladı.

PAX West 2019’da OnlySP‘ye konuşan Maggs, Remedy’nin geçmiş projelerinin büyük ölçüde beyaz erkek kahramanlar etrafında döndüğünü göz önünde bulundurarak bir kadın kahraman için “tam zamanı” olduğunu hissettiğini açıkladı. Ayrıca Control’de Jesse ile birlikte oyunda önemli rol oynayan diğer kadın karakterlerin olduğunu da ekledi. Brooke Maggs şöyle açıkladı:

“Jesse’nin aktif kadın kahraman olmasını seviyorum ama aynı zamanda oyunun dünyasındaki tek kadın değil. Bazen oyun oynuyoruz ve ‘bu harika, ana karakter kadın’ diyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki onun etrafındaki dünya hala büyük ölçüde erkeklerden oluşuyor. Jesse’nin dünyasında Emily Pope ve Helen Marshall var. Hatta araştırma sektöründe işini güvenle yapan başka bir karakter olan Dr. Underhill ile tanışıyoruz. Breau’da birden fazla kadın olduğunu görmek harika. Ayrıca Oldest House and the Bureau of Control’un çoğunlukla erkekler tarafından çok uzun zamandır yönetildiğini oldukça açık bir şekilde belirttik.

Jesse’nin kadın olmasının yanı sıra dışarıdan olması ve kostümünden görünümüne Breau’ya aykırı olması da önemli bir nokta. Herkes iş kıyafeti giyerken, Jesse deri ceket ve kot pantolon giyiyor ve olayları ele alıyor.”

Maggs ayrıca Remedy’nin DLC planlarından da bahsetti ve detay vermese de, Control’deki içeriğin eksik yanlarını tamamlamayı hedefleyeceğini söyledi.

Control artık PlayStation 4, Xbox One ve PC platformlarında oynanabilir.